بازگشایی باغ خونی به تعویق افتاد

  • ۱ سال قبل
  • 0

درحالی‌که محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، در ۲۹ آذرماه، روزی که باغ خونی به شهرداری مشهد تحویل داده شد، وعده داد که درهای این‌باغ تاریخی ۲۰۰ ساله در بهار ۱۴۰۰ به روی مردم باز می‌شود، تحویل ندادن کامل زمین این‌باغ از سوی بانک کشاورزی، باعث شد پروژه بازسازی و بازگشایی درهای یکی از معدود بازمانده‌های باغ‌های قدیمی مشهد در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. آن‌طور که شهردار منطقه ۷ گفته است، در باغ خونی فعلا کاری انجام نمی‌شود و شهرداری و میراث فرهنگی در حال کامل کردن طراحی این‌باغ ۲۰۰ ساله هستند.
۲۹ آذرماه سال گذشته و پس از کش‌وقوس‌های فراوان و پیگیری‌های دوساله شهرداری مشهد و حل شدن مشکلات مالکیتی باغ خونی در خیابان عنصری، این‌باغ تاریخی که پیش از این‌بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۸ قصد داشت آن را در مزایده‌ای با قیمت ۲۲۵ میلیارد تومان به فروش برساند، به شهرداری مشهد واگذار شد تا بعد از بازسازی بناها و فضای بیرونی باغ، درهای آن بعد از حدود ۳۰ سال به روی مردم باز شود. محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، در روز آغاز عملیات اجرایی این‌باغ از اختصاص ۴۰ میلیارد بودجه مرمتی به باغ خونی خبر داد و گفت که عملیات مرمت ابتدایی و بازپیرایی باغ تا بهار ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد و درهای باغ خونی به روی مردم باز خواهد شد.

فقط ۲ هکتار از ۶ هکتار
تقریبا ۴ ماه بعد از این‌وعده شهردار مشهد، حسین فرهادیان در گفت‌وگو با شهرآرا اعلام کرد که از ۵/۶ هکتار فضای باغ خونی، تنها ۲ هکتار از باغ که متعلق به نیروی انتظامی بوده به شهرداری تحویل داده شده است و فرایند تحویل و سند زدن ۴ هکتاری که به بانک کشاورزی تعلق دارد کمی طولانی شده است و احتمال دارد که این‌مجموعه تا پایان سال ۱۳۹۹ تمام و کامل به شهرداری مشهد واگذار شود.

زمان بازگشایی مشخص نیست
بااین‌همه و باوجود گذشت ۵ ماه از کلنگ‌زنی عملیات اجرایی مرمت و بازپیرایی باغ خونی که با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شد، هنوز بخش زیادی از باغ برای آغاز بازپیرایی به شهرداری تحویل داده نشده است. شهردار منطقه ۷ مشهد با بیان اینکه تحویل ندادن کامل باغ به شهرداری بر پروژه تأثیر خواهد گذاشت، گفت: اگر باغ خونی تا قبل از آغاز سال ۱۴۰۰ به شهرداری تحویل داده می‌شد، امید داشتیم که حداقل در نیمه اول سال جدید درهای باغ را به روی مردم باز کنیم تا از فضای آن استفاده کنند، اما در شرایط فعلی و با توجه به تحویل ندادن زمین به شهرداری مشهد و منطقه ۷، اکنون نمی‌توانیم زمانی را برای بازگشایی باغ خونی مشخص کنیم.

پروژه متوقف شده است
هادیان با اشاره به توقف موقت پروژه مرمت و بازپیرایی باغ خونی افزود: فاز اول بازپیرایی باغ باید در آن‌قسمتی که هنوز به ما تحویل داده نشده است انجام شود و فاز دوم پروژه در آن ۲ هکتاری که دست ناجا بوده است کلید خواهد خورد و از آنجایی که هنوز آن‌قسمت به ما تحویل داده نشده است و معلوم نیست که چه زمانی فرایند تغییر و تحول و سند زدن به نام شهرداری انجام می‌شود، مجبور به توقف پروژه شدیم تا این‌فرایند طی شود.

طراحی‌ها به مرز کامل شدن رسیده است
فرهادیان همچنین از کامل شدن تقریبی طرح‌های مربوط به مرمت بناهای باغ و بازپیرایی فضای بیرونی این‌مکان تاریخی خبر داد و تصریح کرد: توقف در پروژه باغ خونی تنها در بخش اجرایی اتفاق افتاده است و ما و میراث درحال تکمیل طراحی‌های باغ هستیم که خوشبختانه به مرز کامل شدن رسیده است. طبق قراری که با سازمان میراث فرهنگی داریم، طرح‌های مرمتی و بازپیرایی باغ را با هم پیش خواهیم برد تا هم سرعت بازسازی باغ خونی بالا برود و هم اخلالی در کار پیش نیاید.
منبع: شهرارا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *