• صفحه خانگی
  • >
  • ۸۰ درصد مصدومان تصادفات خیابانی عابران پیاده هستند

۸۰ درصد مصدومان تصادفات خیابانی عابران پیاده هستند

  • ۴ سال قبل
  • 0

سرپرست معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: بر اساس آمارها در سال گذشته در شهر مشهد ۱۰ هزار نفر در تصادفات خیابانی مصدوم شده‌اند که از این تعداد ۸ هزار نفر عابر پیاده بوده‌اند که این مسئله نشان می‌دهد عابران پیاده در شهر مشهد امنیت لازم را ندارند.
 محمدمحسن مصحفی در نشست خبری «کلان پروژه آموزش فرهنگ شهروندی ترویج رعایت حق تقدم عابر پیاده» با اشاره به ضرورت انجام این پروژه و وظایف شهرداری در حوزه فرهنگی، اظهار کرد: در خصوص این‌که شهرداری در حوزه فرهنگی چه وظایفی دارد، دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد، اما یکی از این نگاه‌ها این است که شهرداری باید برای فرهنگ‌سازی در حوزه مأموریت‌های اصلی خود فعالیت کند.
وی ادامه داد: بر این اساس شهرداری می‌تواند فعالیت‌های خود در قسمت فرهنگی را در این حوزه متمرکز کند. در این حوزه مواردی مانند رعایت حق تقدم عابر پیاده، ارتقای فرهنگ ترافیک و فرهنگ محیط زیستی وجود دارد که اگر شهرداری به آن ورود نکند متولی دیگری برای آن نمی‌توان پیدا کرد واقعیت موجود این است که در این حوزه‌ها وضعیت مطلوبی نداریم.
سرپرست معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه «در حوزه فرهنگ ترافیک کارهای زیادی باید انجام شود»، بیان کرد: در میان اولویت‌های فراوانی که در این زمینه وجود دارد، با توجه به محدودیت زمانی نمی‌توان هر سال چند مورد را اجرا کرد و انتظار نتیجه‌گرفتن داشت.
وی گفت: در این میان رعایت حق تقدم موردی بود که پس ار گفت‌وگوهای زیاد، جمع‌بندی شد که اگر بتوان توجه مردم را به این موضوع جلب کرد می‌توان امیدوار بود که سایر حوزه‌ها هم متأثر شده و تغییر کند.
مصحفی تصریح کرد: در این حوزه شهرداری تلاش خواهد کرد کاری کند که مردم هنگام عبور عرضی از خیابان از خط‌کشی‌های عابرپیاده عبور کنند و رانندگان هم به خط عابر پیاده احترام بگذارند. شاید این نکته ساده‌ای باشد، اما رعایت‌نشدن آن در شهر لمس می‌‌شود.
وی افزود: بسیار افرادی که این حق را رعایت نمی‌کنند توجهی ندارند که در حال زیرپا گذاشتن قانون و زیر پا گذاشتن حق همشهری خود هستند.
سرپرست معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها در سال گذشته در شهر مشهد ۱۰ هزار نفر در تصادفات خیابانی مصدوم شده‌اند که از این تعداد ۸ هزار نفر عابر پیاده بوده‌اند که این مسئله نشان می‌دهد عابران پیاده در شهر مشهد امنیت لازم را ندارند.
وی ادامه داد: همچنین بسیاری از رانندگان بر اساس خوداظهاری که داشتند اعلام کردند که این حق را رعایت نمی‌کنند، از سوی دیگر بسیاری از عابران هم در هنگام عبور از خیابان قوانین را رعایت نمی‌کنند.
مصحفی با اشاره به مشکلات موجود، یادآور شد: در حال حاضر محیط شهری آمادگی لازم را ندارد که این کار انجام شود. در بسیاری از خیابان‌ها خط‌ کشی درستی وجود ندارد و یا خط‌‌کشی در جای درستی قرار ندارد. علاوه‌بر این در حوزه اعمال قانون هم تا کنون توجه لازم را نداشته‌ایم. بر این مبنا با مجموعه‌ای از مشکلات و کاستی‌ها روبه‌رو هستیم که باعث شده چنین وضعیتی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه «برای فرهنگ‌سازی در این حوزه اقدامات در دو قسمت انجام خواهد شد»، عنوان کرد: حوزه اول اصلاح زیرساخت‌های ترافیکی است. مسائل خط‌کشی خیابان‌ها و تابلوه‌های هشداردهنده اصلاح و اصلاحات هندسی انجام خواهد شد. همچنین در حوزه مهندسی شهری تجربه‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد. این اقدامات توسط معاونت عمران، حمل‌ونقل و ترافیک انجام خواهد شد.
سرپرست معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد افزود: حوزه دیگر مسائل فرهنگی و فرهنگ‌سازی است که توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی اجرا خواهد شد.
وی گفت: این کار به صورت آزمایش در سه منطقه شهری آغاز خواهد شد و به‌تدریج در بخش‌هایی از شهر که حساسیت بیشتری دارد گسترش یافته و همه شهر را در بر خواهد گرفت. با این وجود بهره این اقدام برای همه شهروندان و همه شهر است.
مصحفی با بیان این‌که «آموزش شهروندان بخش عمده این کار است»، بیان کرد: بخش دیگری از کار آموزش رانندگان ناوگان شهری شهرداری است. تعداد قابل توجهی راننده داریم که در سطح شهر در حال تردد هستند و امیدواریم این رانندگان اولین رعایت‌کنندگان قانون باشند. شهرداری تلاش می‌کند کار را از خود شروع کند و این پیام را برساند که خود پیش‌قدم است و شهرداری سهم خود را انجام می‌دهد.
وی افزود: در اجرای این طرح در ابتدا افرادی که قانون را رعایت کنند تشویق شده و رفته‌رفته افرادی که قانون را رعایت نکنند تنبیه خواهند شد.
سرپرست معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد همچنین از همکاری پلیس و قوه قضائیه در اجرای این طرح خبر داد.
وی با اشاره به رقابت میان کلان‌شهرها در حوزه‌های مختلف، اضافه کرد: در برخی حوزه‌ها وضعیت شهر مشهد خوب است، اما تلاش می‌کنیم در این حوزه که نشان دهنده فرهنگ ارتقا یافته شهروندان خواهد بود را به عنوان یک آوازه برای شهر مشهد ایجاد کنیم. متأسفانه امروزه در برخی موارد گفته می‌شود که وضعیت رانندگی در مشهد خوب نیست و امیدواریم روزی  بگویند که مشهد در این حوزه پیش قدم است.
منبع: ایسنا
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *