پایان انتظار ۱۹ ساله برای افتتاح تصفیه‌خانه چرمشهر

  • ۴ ماه قبل
  • 0

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از پایان انتظار ۱۹ ساله برای افتتاح تصفیه‌خانه چرم‌شهر خبر داد.

مهدی اله‌پور در بازدید از روند اجرایی تصفیه خانه فاضلاب چرمشهر اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دغدغه های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از ابتدای تأسیس مجموعه چرمشهر، به جهت حفظ سلامت مردم و نجات رودخانه حفاظت شده کشف رود، اجرا و تکمیل پروژه‌های تصفیه خانه های نیمه تمام بود که با پیگیری‌های انجام شده و اقدامات موثر بالغ بر ۹۰ درصد پروژه به اتمام رسیده و در آینده نزدیک این تصفیه خانه به بهره برداری کامل خواهد رسید.

وی افزود: فاز یک تصفیه خانه شهرک صنعتی چرمشهر با ظرفیت پذیرش ۱۰۰۰ متر مکعب در روز، از سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسیده و در حال حاضر دریافت کننده فاضلابی در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز است.

اله پور تصریح کرد: پس از پیگیری‌های مستمر این اداره کل و اقدامات موثر شرکت شهرک‌های صنعتی استان، فاز توسعه تصفیه خانه چرمشهر (تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی) در اسفندماه سال ۱۳۹۸ در مدار قرار گرفت و در جهت تکمیل فاز نهایی تصفیه و رفع مشکلات زیست محیطی مجموعه مهلت‌های متعددی اعطا شد.

وی ضمن ابراز نگرانی در خصوص کشت محصولات کشاورزی در کنار رودخانه کشف رود، عنوان کرد: پیگیری‌های این اداره کل و نیز پیرو سند تحول محیط زیست که به ریاست خدایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تدوین شد، اقدامات خوبی در این زمینه صورت پذیرفت و با پیگیری‌های ملی و استانی، تصفیه‌خانه مربوط به چرمشهر راه‌اندازی می‌شود و از ورود فاضلاب شهرک صنعتی چرمشهر به کشف‌ رود جلوگیری خواهد شد که این مهم باعث مدیریت آب این واحدها و همچنین حذف آب آلوده از کشف رود خواهد شد.

اله پور افزود: از شهرداری مشهد انتظار می‌رود، تا نسبت به تکمیل هر چه سریعتر تصفیه خانه سپتاژ که قسمت قابل توجهی از معضلات و آلودگی‌های کشف رود را حل خواهد کرد، اقدام کند.

جعفر فرشچی، مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی نیز اظهارداشت: پس از چندین سال وقفه در اجرای این پروژه، سال گذشته عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد و با اجرایی شدن این تصفیه خانه، سایر مشکلات چرمشهر برطرف خواهد شد و در حال حاضر در حال نصب ماشین آلات و تجهیزات وابسته و محوطه سازی هستیم و تست‌های اولیه بهره برداری، در حال انجام است.

وی افزود: این تصفیه خانه یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های استان می‌باشد، که در نوع خود در حوزه اختصاصی چرمشهر با این کیفیت تصفیه خانه در سطح کشور منحصر به فرد است.

هادی موسی پور، رئیس داره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد نیز گفت: تعداد ۱۵ بازدید از تصفیه خانه از ابتدای سال ۱۴۰۱ صورت گرفته و در همین راستا ۵ مورد اخطاریه صادر و ابلاغ شد.

وی افزود: ۵۰ مورد بازدید مشترک با شرکت شهرک‌های خراسان رضوی از واحدهای آلاینده پساب در شهرک صنعتی چرمشهر انجام شد و در این بازدید‌ها توسط آزمایشگاه معتمد نمونه برداری انجام شد.

موسی پور ادامه داد: پیگیری اتمام پروژه تکمیل تصفیه خانه چرم شهر از طریق جلسات مختلف از جمله کارگروه سلامت امنیت غذایی شهرستان و برگزاری ۳ جلسه تخصصی برای شهرک صنعتی چرمشهر توسط اداره مشهد در فرمانداری و ۹ جلسه در محل تصفیه خانه چرم شهر صورت گرفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *