توزیع گوشت گوسفندی در مراکز عرضه مستقیم کالا در مشهد آغاز شده است

  • ۲ سال قبل
  • 0

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه ۶۳۰ تن گوشت گوسفندی در سطح شهر مشهد و بازارها توزیع می‌شود،  گفت: در هفت مرکز عرضه مستقیم کالا در مشهد گوشت گرم گوساله به قیمت ۱۳۸ هزار تومان و گوشت چرخ کرده نیز به قیمت ۱۱۰ هزار تومان توزیع می‌شود. توزیع گوشت گوسفندی نیز آغاز شده است.

حمید جنتی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تولید گوشت قرمز در خراسان رضوی اظهار کرد: نیاز ماهانه به گوشت قرمز در استان ۷۰۰۰ تن و نیاز سالانه ۸۴ هزار تن است. تولید گوشت قرمز استان در هر سال ۸۷ هزار و ۵۰۰ تن است که به این ترتیب تولید این محصول در استان مازاد دارد.

وی با بیان اینکه  ۵۰۰۰ تن از گوشت قرمز مورد نیاز ماهانه استان از منابع داخلی تامین می‌شود، ادامه داد: معمولا در طول هر سال در کل کشور نیازمند واردات گوشت هستیم. در زمینه تولید گوشت در استان مشکلی نداریم. در حال حاضر مهمترین علت اینکه قیمت گوشت قرمز کاهش نیافته، خروج دام خراسان رضوی به استان‌های دیگر است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در صدور مجوزهای خروج دام از استان باید کنترل صورت بگیرد، بیان کرد: طی جلساتی که چند روز اخیر برگزار شد، قرار بر این شد که با همکاری اداره دامپزشکی و اداره پشتیبانی امور دام استان ابتدا نیاز استان به دام را تامین کنیم؛ سپس برای مازاد دام مجوزهای خروج دام توسط اداره پشتیبانی امور دام و اداره دامپزشکی استان کنترل و صادر شود. با ممنوعیت خروج دام مخالف هستیم اما باید موضوع خروج دام از استان ساماندهی و کنترل شود.

جنتی در خصوص دلایل دیگر عدم کاهش قیمت گوشت در استان گفت: دلیل دیگر این است که این وقت از سال تقاضای خرید گوشت افزایش پیدا می‌کند.

وی عنوان کرد: در طرحی که معاونت بهبود دامی وزارت خانه مطرح شده، خراسان رضوی به عنوان مرکز تولید گوشت شرق کشور در نظر گرفته شد. از این طریق خراسان رضوی ۹ استان را تحت پوشش قرار می‌دهد. استان‌های گلستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از یزد و کرمان استان‌هایی است که تحت پوشش خراسان رضوی قرار می‌گیرد. تولید ۵۰ هزار تن گوشت قرمز برای سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شده و در دستور کار قرار دارد که از طریق این چند استان انجام شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه واردات گوشت به کشور از طریق دفتر مرکزی جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی می‌شود، عنوان کرد: در استان به لحاظ تامین گوشت با کمبودی مواجه نیستیم. اگر با کمبودی در استان مواجه بودیم، خراسان رضوی به عنوان تامین‌کننده گوشت ۹ استان دیگر قرار نمی‌گرفت. در حال حاضر سه قطب برای تامین گوشت قرمز در کشور تعریف شده که خراسان رضوی یکی از این قطب‌هاست. بنابراین استانی می‌تواند این پوشش را انجام دهد که خود تامین‌کننده استان خود باشد و با مازاد گوشت قرمز مواجه باشد.

جنتی اضافه کرد: در حال حاضر روزانه ۶۳۰ تن گوشت گوسفندی در سطح شهر مشهد و بازارها توزیع می‌شود و توزیع ۳۶۰ تن گوشت قرمز دیگر در سطح شهرستان‌های استان شروع شده است.

منبع :ایسنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *