اطلاعیه مهم دادگستری خراسان رضوی درباره شرکت پدیده

  • ۳ سال قبل
  • 0

دادگستری کل استان  با هدف تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی از روند اقدامات مثبت و امیدآفرین در روند اجرای حکم پرونده شرکت پدیده اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: پس از صدور رأی قطعی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد مقدس در خصوص پرونده شرکت پدیده شاندیز؛ بلافاصله این پرونده با ۱۲۰ جلد به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ارسال شد. اجرای احکام دادسرااقدامات اجرایی را در زمینه حکم صادر شده انجام داده و با توجه به ابعاد گسترده آن و تعیین تکلیف نسبت به امور کلان شرکت، اقدامات صورت گرفته تاکنون به شرح ذیل است:
۱- خرید و فروش تعهدنامه هافاقد وجاهت است
با عنایت به این که به موجب حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد مقدس؛ تعهد نامه داران شرکت به وضعیت سهامداری تبدیل شده اند که این مهم پس از بررسی ابعاد فنی موضوع، محقق شده و اکنون از طریق سامانه و سیستم قابل رؤیت است. نکته حائز اهمیت این که متعاقب صدور رأی دادگاه در این خصوص، تعهدنامه هایی که افراد سابقاً دریافت کرده بودند ابطال شده و از درجه اعتبار ساقط است بنابراین خرید و فروش آن ها فاقد وجاهت است و بدین وسیله به شهروندان محترم هشدار لازم داده می شود.
۲- جزئیات نحوه محاسبه طلب طلبکاران اطلاع رسانی خواهد شد
تبدیل وضعیت طلبکاران شرکت به سهامداران شرکت یکی دیگر از موارد قابل توجه است که در حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد مقدس آمده است. در این زمینه با عنایت به این که شرکت پدیده با طلبکارانی مواجه بود که ماهیت طلب آن ها متفاوت از وضعیت سهامداران (مشارکت در سود و زیان) است و وصول مطالبات آن ها بر مبنای قرارداد و تضامین گرفته شده باید محقق می شد، ولیکن با هدف حفظ منافع شرکت پدیده به عنوان یک پروژه ملی، صرف نظر از این که ماهیت طلب و منشأ طلبکاران شرکت پدیده چه بوده است، دادگاه ضمن هویت بخشی به سهام شرکت پدیده، طلب آن ها را با سهام تهاتر کرده است. در واقع طلبی که سود روزشمار آن به طور غیرمستقیم به سهامداران تحمیل می شد به نحو دیگری محاسبه شده است. در خصوص نحوه تخصیص سهام به بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری به عنوان طلبکاران عمده شرکت پدیده، جلسات متعدد و فشرده ای با حضور مسئولان استانی و کشوری در مشهد و تهران برگزار شده است که در نهایت روند کار مثبت ارزیابی می شود و به محض قطعی شدن جزئیات نحوه محاسبه طلب طلبکاران از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد. در این خصوص از سهامداران تقاضا می شود استنباط و تحلیل شخصی خود را از رأی؛ در زمینه سهم بانک ها و مؤسسات در فضای مجازی نشر ندهند و به شایعات توجهی نکنند.
 ۳- محوریت اداره شرکت با سهامداری است که بیشترین سهم را دارد
با توجه به وضعیت ایجاد شده به موجب حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور؛ پس از تبدیل وضعیت طلبکاران و تعهدنامه داران به سهامداری؛ اداره شرکت به صورت کلی در اختیار سهامداران است و پرواضح است که در این خصوص هر یک از سهامداران که سهم بیشتری داشته باشد در اداره شرکت نیز نقش مهم تر و برجسته تری خواهد داشت و محوریت اداره شرکت با سهامداری است که بیشترین سهم را دارد.
۴-  پیگیری برای ورود پدیده به بورس
در خصوص ورود شرکت پدیده به بورس؛ نیز پس از صدور حکم دادگاه، رایزنی ها و جلسات متعددی در سطح کلان برگزار شده است، سوابق و مستندات مربوط به موضوع برای بررسی تحویل شده که پس از اتمام فرایند محاسبه سهام سهامداران، طلبکاران و تعهدنامه داران و ثبات وضعیت، اقدام اجرایی در این خصوص انجام خواهد شد.
۵- نحوه تخصیص سهام جبرانی به زودی تعیین تکلیف می شود
موضوع سهام جبرانی برای اختصاص به سهامداران بحثی است که به موجب مفاد حکم قطعی دادگاه باید انجام شود و اصل موضوع محل تردید نیست و صرفاً بحث نحوه تخصیص و مقدار آن محل بحث است که به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.
۶-  بازگشت ۲۰۰ میلیارد تومان از سهام و اموال محکومان
در دیگر قسمت های رأی دادگاه که به موجب آن برخی از دلالان به دو سال حبس و رد مال محکوم شده بودند، نیز پس از شروع فرایند اجرای حکم تاکنون همه دلالان به جز یک نفر تسویه حساب کرده اند و از این رهگذر حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به شرکت پدیده مسترد شده است که در قالب سهام، واحد تجاری و دیگر اموالی است که پس از کارشناسی به پدیده منتقل شده است. این موضوع با توجه به این که رد مال به شرکت صورت گرفته در کل به نفع سهامدارانی است که در این مجموعه شریک هستند.
۷-  بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذار ایجاد شده است
یکی از مهم ترین نکاتی که به واسطه حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد مقدس در خصوص شرکت پدیده ایجاد شده است، تعیین تکلیف نهایی نسبت به امور مختلف شرکت است که فضای خوبی برای جذب سرمایه گذار فراهم کرده است. در سال های گذشته نیز سرمایه گذارانی برای مشارکت در این مجموعه مراجعاتی داشتند که به واسطه مبهم بودن وضعیت شرکت پدیده و بعضاً تجمعات برخی از سهامداران، از سرمایه گذاری منصرف شده اند که بحمدا… اکنون این دغدغه حل شده و بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذار ایجاد شده است. در این زمینه از سهامداران انتظار می رود به حفظ آرامش موجود کمک کنند تا زمینه حضور سرمایه گذار فراهم باشد چراکه مطمئناً جذب سرمایه گذار نیازمند فضای آرامش است.
۸- دستور مستندسازی و رسیدگی به اتهام دیگر دلالان و مسئولان دخیل
در خصوص قسمت مفتوح پرونده (رسیدگی به اتهام دیگر دلالان و مسئولان دخیل در موضوع) نیز اقدامات لازم صورت گرفته است. دستورات لازم برای مستندسازی اقدامات مسئولان دخیل در موضوع به ضابطان امر صادر شده و تحقیقات اولیه شروع شده است. در خصوص دیگر دلالان و سودی که عاید آن ها شده نیز نتیجه کارشناسی به حدود ۲۵ نفر ابلاغ شده که اظهارات آن ها در دست بررسی است و ظرف هفته آینده، افراد برای تفهیم اتهام به دادسرا فراخوانده خواهند شد و چنان چه اقدام مؤثری با هدف رد مال صورت ندهند همان مسیری که دیگر متهمان در پرونده پدیده طی کردند در انتظار آن ها خواهد بود.

منبع: روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *