شاهین از شکار سهمیه بازماند؟!

  • ۳ سال قبل
  • 0

مرتضی اخوان – نشد که نشد! تلاش‌های شاهین شنای ایران برای کسب سهمیه پاراالمپیک۲۰۲۰ توکیو از طریق موفقیت در مسابقات جهانی لندن، بی‌نتیجه ماند؛ خبری که برای دقایقی آن‌هایی را که به شاهین ایزدیار برای کسب مدال پاراالمپیکی بعد از درخشش خیره‌کننده در بازی‌های آسیایی جاکارتا امیدوار بودند، در بهت فرو برد. شناگر معلول کشورمان که پیش‌از‌این با کسب ۶ نشان طلا و یک نقره در مسابقات پاراآسیایی۲۰۱۸ همگان را از عملکرد خود شگفت‌زده کرده بود، این‌بار در مسابقات جهانی لندن نه‌تنها نتوانست سهمیه مستقیم پاراالمپیکی را به دست بیاورد بلکه در رشته تخصصی خود ۱۰۰ متر قورباغه پایین‌تر از رقیب داخلی خود، ضیغمی در جایگاه ششم جهان ایستاد. ناکامی ایزدیار علل مختلفی می‌توانست داشته باشد؛ اما شاید بی‌توجهی به هشدارهای هادی رضایی، سرپرست کاروان پاراالمپیک کشورمان یکی از این عوامل مهم بود.

 

هشدار آقای خاص
هادی رضایی، آقای خاص ورزش جانبازان و معلولان ایران است. او نه‌تنها با تیم ملی والیبال‌نشسته بارها سکوهای جهانی را فتح کرده است، بلکه در قامت سرپرست کاروان‌های پاراآسیایی و پاراالمپیکی کشورمان همواره از مؤثرترین افراد در ورزش جانبازان و معلولان کشور بوده است؛ مردی که چندی پیش نسبت به ازدست‌رفتن آمادگی ایزدیار هشدار داده بود. این کارشناس ورزش جانبازان و معلولان مشهدی تیرماه سال جاری در جریان یک نشست خبری اعلام کرده بود که شاهین ایزدیار بعد از مسابقات پاراآسیایی جاکارتا تمرینات خوبی را پشت‌سر نگذاشته است و برای کسب سهمیه او قولی نمی‌دهد. صحبت‌هایی که ایزدیار و اطرافیانش را دلخور کرد و بسیاری از هواداران او، حرف‌های هادی رضایی را از روی غرض‌ورزی دانستند، اما امروز و با گذشت ۲ماه، صحبت‌های این پیش‌کسوت به حقیقت مبدل شد. آن‌موقع شناگر طلایی در واکنش به صحبت‌های رضایی گفت: «هادی رضایی مرد بزرگی است؛ اما فکر می‌کنم او از برنامه آماده‌سازی من اطلاع کاملی ندارد.» بااین‌همه حالا ایزدیار از کسب سهمیه مستقیم بازمانده است تا این شائبه به وجود بیاید که حرف‌های رضایی درست بوده است؟!

 

ایزدیار هنوز می‌تواند پاراالمپیکی شود؟
شاهین ایزدیار در رشته پُرامیدمان به او، پاراشنای ۱۰۰ متر قورباغه، با ثبت رکورد یک‌دقیقه و ۱۲ثانیه و ۹۰صدم ثانیه پایین‌تر از هم‌وطنش ضیغمی‌نژاد که رکورد یک‌دقیقه و ۱۱ثانیه و ۴صدم ثانیه را به ثبت رساند، بر سکوی ششم جهان ایستاد. بر اساس قوانین، نفرات اول و دوم این پیکارها به‌صورت مستقیم سهمیه مسابقات پاراالمپیک۲۰۲۰ توکیو را به دست آوردند و بدین‌ترتیب ایزدیار و ضیغمی‌نژاد هر ۲ از کسب سهمیه مستقیم بازماندند. بااین‌همه هر ۲ ورزشکار کشورمان شانس این را دارند تا نامشان در میان ۱۶ نفر نهایی از کل دنیا که بهترین رکورد ورودی را به ثبت رسانده‌اند، قرار بگیرد. اسامی این ۱۶ نفر تا اواخر اسفندماه و اوایل فروردین مشخص خواهد شد. این ۱۶ نفر به‌عبارتی سهمیه غیرمستقیم را برای کسب سهمیه پاراالمپیک به دست خواهند آورد.

 

رضایی: واقعیت‌ها را می‌دانستم!
سرپرست کاروان ایران در پاراالمپیک۲۰۲۰ توکیو درباره ناکامی ایزدیار گفت: پیش‌از‌این گفته بودم او شرایط مناسبی ندارد؛ اما خیلی‌ها به حرف‌های من خندیدند و کسی گوشش بدهکار نبود. حقیقت آن است که ما واقعیت‌ها را درمورد ورزشکاران می‌دانیم. هادی رضایی با اشاره به اینکه کسب سهمیه پاراالمپیک از دست ایزدیار خارج شده است، اظهار کرد: الان دیگر کسب سهمیه دست خود ایزدیار نیست و باید منتظر بنشیند. وی تصریح کرد: ایزدیار حتی اگر نامش در میان ۱۶نفر هم باشد، باز برای اعزام ممکن است به مشکل بخورد؛ چراکه رقیب مستقیم ایرانی او ضیغمی‌نژاد، رکورد بهتری از او به ثبت رسانده و اگر قرار به حمایت از سوی فدراسیون باشد، باز عقل حکم می‌کند که فقط ضیغمی‌نژاد به مسابقات اعزام شود.

 

رقابت پنهان شاهین
شاهین ایزدیار حالا برای رفتن به پاراالمپیک باید منتظر اماواگرها باشد؛ همان اما‌واگرهایی که همیشه گریبان ورزشکاران ما را می‌گیرد. او حالا باید اول منتظر بنشیند تا شانس سهمیه غیرمستقیم به او داده شود و بعد امیدوار باشد تا به‌خاطر نشان‌های درخشانش در پاراآسیایی جاکارتا، مسئولان ایران از اختلاف چندصدم‌ثانیه‌ای او در ثبت رکورد بازی‌های جهانی با رقیب ایرانی‌اش ضیغمی‌نژاد بگذرند! باوجود‌این به نظر می‌رسد مسئولان استانی باید از همین حالا در اندیشه تلاش‌های پشت‌پرده‌شان برای گرفتن یک امتیاز از فدراسیون مربوطه و زنده‌کردن انگیزه‌های شاهین شنای ایران برای بازگشت قدرتمندانه به آب باشند. در غیر این صورت ممکن است این استعداد ناب بسوزد یا به استان دیگری برود!

منبع: روزنامه شهرارا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه