تورم ماهانه مواد غذایی به ۵ درصد رسید

  • ۲۷ روز قبل
  • 0

بر اساس داده های مرکزآمار تورم ماهانه مواد غذایی خردادماه در خراسان رضوی افزایش یافت

بعد از اجرای سیاست تعدیل یارانه ها و حذف ارز دولتی از واردات مواد اولیه برخی کالاهای اساسی در بهار ۱۴۰۰ شاهد جهش تورم و گرانی به خصوص در سفره بودیم، تورم ماهانه ۱۵ درصد و تورم سالانه و نقطه به نقطه به حدود ۸۰ درصد هم رسید اما بعد از گذشت یک سال شاهد بازگشت ثبات نسبی در بازار و سفره مردم بودیم که البته این ثبات به معنی کاهش تورم نبوده و نیست، بلکه فنر جهش تورم از ۸۰ درصد به ۵۰ درصد بازگشت و تورم همچنان بالاست. طی سال ۱۴۰۲ دولت با راهبرد تامین مواد اولیه تولید کالاهای اساسی مواد غذایی سفره مردم مانند واردات برنج، روغن و نهاده های دامی و حبوبات تا حد زیادی در کنترل قیمت ها به خصوص در نیمه دوم سال موفق عمل کرد هرچند کاهش قیمت های جهانی نهاده دامی تا ۲۰ درصد خود دلیلی مهم بر ثبات قیمت در بهای گوشت مرغ و تخم مرغ بوده و هست و در نیمه دوم سال گذشته در برخی ماه ها مانند بهمن شاهد رشد منفی نرخ تورم در سفره های مردم بودیم. در این دوره یعنی نیمه دوم سال گذشته شاهد شیفت تورم از کالاها و مواد غذایی مردم به کالاهای غیرخوراکی و خدمات بودیم به نحوی که نرخ تورم در قیمت خدمات مانند مسکن و هتل و پوشاک و امثال آن از نرخ تورم مواد غذایی سبقت گرفت.
اما از اسفند سال گذشته شاهد زمزمه هایی برای حذف، کاهش یا تعدیل نرخ ارز برای واردات مواد اولیه کالاهای اساسی مواد غذایی مردم مانند حبوبات، برنج، روغن و نهاده های دامی بودیم که اولین اثر آن را در قیمت گوشت قرمز و حبوبات و برنج شاهد بودیم طوری که در ماه اول امسال قیمت این کالاهای سفره مردم با گرانی حداقل ۲۰ درصد روبه رو شد، علاوه بر این در ماه ابتدایی امسال شاهد جهش قیمت صیفی جات و گوشت قرمز بودیم. به همین دلیل بعد از گذشت حدود ۶ ماه ثبات نسبی در قیمت ها شاهد رشد تورم ماهانه در این گروه کالاهای اساسی بودیم.
بالاترین تورم ماهانه در ۱۲ ماه گذشته 
در خرداد امسال نیز این تورم به رویه خود ادامه داده و بر اساس داده های مرکز آمار، سفره های مردم در این ماه بالاترین نرخ تورم در ۱۲ ماه گذشته را تجربه کرده است طوری که نرخ تورم ماهانه مواد غذایی برای خانوارهای خراسان رضوی چه در روستا و در شهر به ۵ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم ماهانه از خرداد سال گذشته بوده است.
عقب نشینی تورم خدمات و غیرخوراکی ها
داده های مرکز آمار نشان می دهد نرخ تورم سالانه کلی برای خانوارهای خراسان رضوی به ۳۸٫۳ درصد رسیده که ۲ درصد بالاتر از متوسط کشور بوده و نرخ تورم ماهانه کلی استان به ۲٫۵ درصد رسیده که نسبت به شاخص کشوری پایین تر بوده است. این داده ها نشان می دهد نرخ تورم برای کالاهای غیرخوراکی و خدمات در خردادماه برای خانوارهای خراسان رضوی به صورت سالانه ۳۸٫۵ درصد بوده که از تورم مواد غذایی بالاتر بوده و نرخ تورم ماهانه کالاهای غیرخوراکی و خدمات در استان در خرداد به ۱٫۱ درصد رسیده که گویای ثبات در قیمت این گروه کالایی برای مردم خراسان رضوی است.
بالاترین نرخ تورم مربوط به میوه و خشکبار

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تورم کالاها و خدمات غیرخوراکی در نیمه دوم سال گذشته بالاترین نرخ تورم را به صورت ماهانه به خود اختصاص داده بود ولی در خرداد ماه طبق داده های مرکز آمار بالاترین نرخ تورم مربوط به میوه جات و خشکبار بوده که پیشتر به آن اشاره شده و قیمت حبوبات و میوه ها در استان نیز جهش قیمتی پیدا کرده است در حالی که در قیمت اسکان و هتل و بهای انرژی شاهد ثبات بودیم.

منبع : خراسان
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه