رفع مشکل آب‌گرفتگی در ۱۸۵ نقطه مشهد

  • ۲ سال قبل
  • 0

 در بهار سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ یک باره شهر مشهد شاهد بارش های شدید باران شد که این بارش ها سبب آب گرفتگی در بسیاری از مناطق شهر می شد. در همین سال ها در خوزستان و شیراز هم سیل جاری شد و این مسائل سبب شد شهرداری مشهد برای حل مشکل آب گرفتگی معابر شهری و جلوگیری از اتفاقات مشابه مانند شیراز، مشکل آب گرفتگی در معابر شهر را حل کند.
دراین باره، مدیرکل مطالعات طرح های زیربنایی شهرداری مشهد در گفت وگو با شهرآرا گفت: از سال۱۳۹۸ و پس از بروز بارندگی های شدید در این شهر، نقاطی که مشکل آب گرفتگی داشتند، بررسی و شناسایی شدند که براساس این مطالعات ۲۳۳نقطه در شهر مشهد شناسایی شد.
اشکان ملک افزود: پس از این شناسایی، اقدامات برای رفع مشکل آب گرفتگی معابر شهر آغاز شد و تا امروز از مجموع ۲۳۳نقطه شناسایی و معرفی شده از سوی مناطق سیزده گانه شهرداری، ایراد ۱۸۵نقطه رفع شده است.
وی ادامه داد: اکنون نیز فرایند مطالعات چگونگی انجام کار در ۳۶نقطه درحال انجام است که تا امروز مطالعات حدود ۱۲ نقطه انجام شده و مشاور در راستای تأیید و اجرا برای ما فرستاده است؛ بقیه طرح را نیز مشاور تا پایان سال برای تأیید و بررسی به اداره کل مطالعات طرح های زیربنایی می فرستد و پس از اینکه مطالعات بررسی و تأیید شد، برای اجرا به حوزه های اجرایی شهرداری مشهد فرستاده می شود.
مدیرکل مطالعات طرح های زیربنایی شهرداری مشهد افزود: از مجموع کل نقاط شناسایی شده، ۱۲ نقطه به رفع معارض تملک نیاز دارد که برای آن نیز باید پیش بینی اعتباری انجام شود.
وی افزود: در صورتی که تا انتهای امسال مطالعات مناطق باقی مانده پایان یابد و در صورت تخصیص اعتبارات لازم در سال آینده، ممکن است آب گرفتگی همه مناطق رفع شود، اما اکنون اولویت کاری ما برای حل مشکل آب گرفتگی در مناطق حاشیه شهر است.
ملک در ادامه با اشاره به اجرای مطالعات همه مسیل ها و کال های شهر گفت: باتوجه به اتفاقات و سیل هایی که در سال های گذشته در شهرهایی مانند شیراز رخ داد، انجام مطالعات و بازنگری در مطالعات قبلی روی همه کال ها و مسیل های شهر ضروری است؛ ازاین رو مشاور طرح مطالعات همه کال ها و مسیل های شهر مشهد را با دوره بازگشت ۱۵۰ساله بازنگری می کند.
وی درباره انجام مطالعات قبل از اجرای هر پروژه عمرانی در این بخش نیز گفت: این موضوع به قطع انجام می شود و به طبع جزو مسائل اولیه ماست، اما مطالعات آب های سطحی به اسناد بالادستی مانند طرح های تفصیلی نیاز دارد تا مشاور بتواند با دقت و سرعت بیشتری برای پروژه مطالعه کند.
مدیرکل مطالعات طرح های زیربنایی شهرداری مشهد افزود: اکنون در برخی مناطق طرح های تفصیلی درحال بازنگری است و این طرح ها دستخوش تغییر می شوند؛ بنابراین مشاور نیز باید مطالعاتش را براساس تغییرات انجام دهد؛ باتوجه به اینکه هنوز در بسیاری از مناطق طرح تفصیلی مصوب به مرحله اجرا نرسیده است، مطالعات مربوط به آب های سطحی برای اجرای پروژه براساس اتفاقات بالادست، یعنی کال ها، مسیل ها و چشمه ها و با درنظرگرفتن وضع موجود انجام می شود؛ البته در صورتی که نقشه مادری مانند طرح تفصیلی وجود داشته باشد، این مطالعات با سرعت بیشتری انجام می شود.

احتمال وقوع سیل در مشهد وجود ندارد
مدیرکل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره‌برداری تأسیسات و زیرساخت‌های شهری شهرداری مشهد نیز با بیان اینکه به‌دلیل طراحی کانال‌ها و کال‌ها ‌احتمال وقوع سیل وجود ندارد، اظهار کرد: تعریف ما از آب‌گرفتگی عوض شده است و در صورتی که معبری آب‌گرفتگی کمی داشته باشد، برای رفع آن اقدام می‌کنیم.
بهنام خیاط با اشاره به شناسایی ۲۳۳نقطه در شهر در سال۱۳۹۸ که در آن آب‌گرفتگی رخ می‌داد، گفت: در راستای حل این مشکل در همان سال۱۳۹۸، ۱۱۲نقطه با اقدامات اولیه و گاهی جزئی رفع مشکل شد؛ پارسال نیز ۸۰نقطه دیگر رفع مشکل شد و امسال نیز مشکل ۷نقطه را رفع کرده‌ایم.
وی ادامه داد: اکنون نیز مطالعه روی ۲۹نقطه دیگر درحال انجام است که پس از پایان مطالعات، اقدامات مربوط به رفع مشکل این مناطق نیز انجام می‌شود.

منبع :شهرآرا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *