• صفحه خانگی
  • >
  • شهری
  • >
  • مدیریت شهری مشهد در پیشرفت فناورانه، سرآمد شهرداری‌ها ی ایران است

مدیریت شهری مشهد در پیشرفت فناورانه، سرآمد شهرداری‌ها ی ایران است

  • ۴ ماه قبل
  • 0

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور که روز گذشته برای بازدید از مراکز و طراح های نوآوارنه و فناورانه خراسان رضوی وارد مشهد شده بود پس از بازدیدش از کارخانه نوآوری مشهد گفت: خوشبختانه شهرداری مشهد به دنبال این است که نوآوری را وارد زندگی شهروندان کند.
سورنا ستاری گفت: همیشه گفتم و بازهم تکرار می کنم که اقداماتی که مدیریت شهری مشهد در حوزه فناورانه انجام داده به مراتب جلوتر از دیگر شهرداری های کشور بوده است و در همین راستا از شهردار مشهد به خاطر دیدگاه پیشرفته ای که دارد تشکر می کنم.
وی تأکید کرد: این مسئله، مسئولیت ما را هم برای کمک به شرکت ها و توسعه اقدامات فناورانه در مشهد و البته دیگر شهرهای استان خراسان رضوی سنگین تر می کند.
ستاری با تأکید بر اینکه اتفاقاتی که امروز در مشهد رخ داده است باید همچنان توسعه یابد، تصریح کرد: خوشبختانه امروز در کارخانه نوآوری مشهد شاهد حضور جوانان باانگیزه ای هستیم که ایده دارند و به مردم خدمات فناورانه ارائه می کنند تا زندگی آن ها در شهر راحت تر شود و البته این جوانان محصولات خود را هم می توانند صادر کنند.
وی درباره کمک به توسعه اقدامات فناورانه در شهرهای کوچک نیز گفت: ما زیرساخت های مربوط به این حوزه را در شهرها فراهم می کنیم. شرکت های فناور می توانند از طریق صندوق مستقر در استان تسهیلات دریافت کنند اما بهترین راه برای توسعه این شرکت ها حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: خوشبختانه کارخانه نوآوری مشهد نسبت به بازدید قبلی توسعه خوبی از نظر حضور شرکت های فناور پیدا کرده و اینک ۲۵۰ جوان در حال فعالیت در این کارخانه هستند که می توان به راحتی تعداد جوانان حاضر در این کارخانه را افزایش داد.
ستاری پس از این بازدید با حضور در سالن اجتماعات کارخانه نوآوری مشهد و با حضور محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، مرکز نوآوری و شتاب دهی کاشمر را به صورت ویدئویی افتتاح کرد.

افتتاح خانه خلاق محتوای دیجیتال
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین پیش از این بازدید به همراه استاندار خراسان رضوی خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال را هم افتتاح کرد و در جریان بازدید از این مرکز گفت: ایجاد خانه خلاق کار بزرگی است و امیدوارم این اقدام رشد پیدا کند.
وی ضمن قدردانی از شرکت پست خراسان رضوی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای در اختیار قرار دادن فضای مناسب برای ایجاد این خانه ادامه داد: خوشبختانه در فضایی که رها شده بود امروز شاهد حضور شرکت نوآور هستیم و این اقدام باید در همه جا رخ دهد و ساختمان های متروک را باید تبدیل به محل کارآفرینی کرد.
ستاری در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توسعه اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سوی ایجاد شرکت های دانش بنیان مورد حمایت جدی قرار دارد.
وی با تأکید بر اینکه از مدیرانی که به دنبال توسعه اقتصاد دانش بنیان و تأسیس شرکت های مربوط به آن هستند، حمایت می کنیم و با وجود بودجه محدود از هیچ کمکی در این راستا دریع نخواهیم کرد، افزود: سرمایه گذاری برای ساخت شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری در کشور، ارزشمند و مورد تأکید است.همچنین مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی در جریان افتتاح خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال مشهد با بیان اینکه در راستای توسعه کارآفرینی در بخش آی سی تی، وزارت ارتباطات و پارک علم و فناوری با اختصاص زیرساخت ها، به رشد شرکت های این حوزه کمک می کند، گفت: خوشبختانه امروز خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال شرق کشور آغاز به کار کرده است و در این مرکز با تولید محتوا به بحث اشتغال کمک می شود.
علی دلگیر افزود: به طور قطع بیشترین کارآفرینی می تواند در حوزه تولید محتوا باشد و امیدواریم این اقدام امروز در استان خراسان رضوی ادامه یابد و زیربنایی برای اتفاقات آینده باشد.
همچنین سعید مقدم آریایی، عضو هیئت مدیره خانه خلاق و نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، با بیان اینکه این مرکز در زمینی به مساحت ۲۵۰۰مترمربع ایجاد شده است، گفت: ۲۵۰ تیم استارتاپی در این مکان در ۸ استودیوی صوتی و تصویری در زمینه های پویانمایی، بازی ویدئو پادکست، گرافیک و محتوای متنی فعالیت می کنند.
بازدید پژوهشکده بوعلی مشهد، زیارت حرم مطهر رضوی و دیدار با تولیت آستان قدس رضوی از دیگر برنامه های سفر یک روزه معاون عملی و فناوری رئیس جمهور به مشهد بود.

تفاهم برای ساخت «خانه خلاقیت»
روز گذشته و در جریان سفر یک روزه معاون عملی و فناوری رئیس جمهور به مشهد تفاهم نامه ایجاد خانه خلاقیت و نوآوری میان بنیاد کرامت رضوی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
براساس این تفاهم نامه، معاونت علمی ریاست جمهوری وظیفه حمایت و مشارکت در ایجاد و راهبری این خانه و معرفی شتاب دهنده های تخصصی را به عهده دارد و همچنین بنیاد کرامت رضوی علاوه بر تأمین محل استقرار خانه خلاقیت و نوآوری، آموزش های فنی مرتبط با توانمندسازی تیم های مرتبط، شبکه سازی آن ها با مشتریان بالقوه و همچنین شناسایی ظرفیت های بازار و ایجاد زمینه فعالیت استارتاپ ها در این حوزه را عهده دار می شود.
تولیت آستان قدس رضوی در حاشیه امضای این تفاهم نامه گفت: یکی از موضوعاتی که امام راحل(ره) در سال های ابتدایی انقلاب بر آن بسیار تأکید داشتند موضوع خودباوری و اعتماد به نفس در نسل جوان بود.
حجت الاسلام احمد مروی افزود: پیش از انقلاب، هیچ تولید علم و فناوری در کشور وجود نداشت. اما امروز به برکت انقلاب اسلامی آموختن دستاوردهای علمی غرب ابتدای کار است و هدف ما رقابت علمی با غرب است.
وی افزود: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری یکی از بهترین بخش ها برای تحقق این مهم و جلوگیری از خارج شدن جوانان با استعداد از کشور است و آستان قدس که سالانه میزبان ملیت ها و نژادهای مختلف است، بیش از هر دستگاه دیگری سزاور است اقدامات خود را با پشتوانه علمی انجام دهد.
منبع: شهرارا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *