میوه ‌ممنوعه!

  • ۳ سال قبل
  • 0

پرداخت میانگین ۷۴هزار تومان برای خرید ۴کیلو میوه مختلف در این گرانی‌ها نوبر است. اگر زیاد اهل خوردن میوه باشید، باید ماهیانه هزینه گزافی را برای آن کنار بگذارید یا به‌تدریج این محصولات را نیز از سبد خریدتان قلم بگیرید. چنان که برخی مسئولان می‌گویند، در زمینه تولید بیشتر میوه‌ها مشکلی وجود ندارد اما افزایش هزینه‌های تولید از یک‌سو و افزایش میزان صادرات ازسوی دیگر، موجب این گرانی‌ها شده است. طبق گزارش مرکز آمار ایران، در دی‌ماه تورم نقطه‌به‌نقطه یعنی میزان هزینه خرید یک سبد مشخص از کالا نسبت‌به ماه مشابه سال قبل، برای خرید یک کیلوگرم سیب ۹/۹۸درصد، یک کیلوگرم پرتقال ۲/۱۶۴درصد، یک کیلوگرم خیار ۶/۷۵درصد و برای خرید یک کیلوگرم موز ۳/۱۴۰درصد بوده است.ما در این گزارش، چهار میوه شامل سیب، پرتقال، خیار و کیوی را برای بررسی هزینه یک‌بار خرید میوه در سبد خانوار درنظر گرفته‌ایم. هرچند موز نیز جزو میوه‌های پرطرفدار است، به‌دلیل گرانی این محصول وارداتی، ما نیز آن را از سبد میوه مدنظرمان حذف کردیم. البته این محصول با قیمت هرکیلوگرم ۴۶ تا ۵۰هزار تومان به‌دلیل کاهش فروش، پیش‌تر از بین محصولات عرضه‌شده در برخی میوه‌فروشی‌های شهر، حذف شده است.
پیش از اینکه به‌سراغ میوه‌فروشی‌های شهر برویم، بد نیست نگاهی به آخرین نرخ‌نامه فروش میوه مربوط به اتحادیه بارفروشان مشهد بیندازیم. طبق این نرخ‌نامه، در سطح عرضه بارفروشان قیمت هرکیلوگرم سیب زرد ۵ تا ۱۲هزار تومان، هرکیلوگرم پرتقال جنوب ۱۸ تا ۲۳هزار تومان، هرکیلوگرم خیار گلخانه‌ای ۱۳ تا ۱۷هزار تومان و قیمت هرکیلوگرم کیوی ۷ تا ۱۷هزار تومان است.

۷۴هزار تومان برای یک هفته
مغازه‌های شهر مجاز هستند تا ۳۵درصد سود به نرخ میوه بر حسب فاکتور خرید عمده‌فروشی اضافه کنند اما وقتی به‌سراغ میوه‌فروشی‌های شهر می‌رویم، در برخی مناطق، قیمت میوه تا ۵۰درصد، از نرخ‌نامه حداکثری بارفروشان بیشتر است. برای نمونه، قیمت سیب زرد ممتاز در نرخ‌نامه بارفروشان ۱۲هزار تومان است اما در یک میوه‌فروشی در خیابان سجّاد مشهد این محصول تا ۲۰هزار تومان نیز به فروش می‌رسد که با یک حساب‌وکتاب سرانگشتی این یعنی حدود ۶۶درصد بیشتر از قیمت سیب ممتاز در میدان‌بار؛ موضوعی که میوه‌فروشان علت آن را خرید بیشتر از قیمت به‌دلیل ویژه بودن کیفیت محصولاتشان بیان می‌کنند. همچنین باتوجه‌به تفاوت قیمت میوه در مناطق مختلف شهر، ما هزینه سبد میوه مدنظرمان را براساس میانگین قیمت این محصولات برای کیفیت‌های متوسط حساب می‌کنیم. بر این اساس، قیمت هرکیلو سیب زرد ۱۷هزار تومان، هرکیلو پرتقال ۱۶هزار تومان، هرکیلو خیار ۱۸هزار تومان و هرکیلو کیوی ۲۳هزار تومان است. یعنی شما برای خرید ۴کیلو میوه حداقل باید ۷۴هزار تومان هزینه کنید.
براساس این گزارش، پلاستیک خرید میوه شما به‌صورت میانگین با حدود ۶عدد سیب متوسط، ۱۲عدد خیار، ۵عدد پرتقال و ۱۰عدد کیوی پر خواهد شد. این یعنی به‌صورت میانگین اگر هرکدام از اعضای یک خانواده چهارنفره هر روز فقط یک عدد از یک نوع میوه را بخورند، این پلاستیک میوه کفاف یک هفته تا ۱۰روز آن‌ها را خواهد داد.

ادامه صادرات، قیمت میوه شب عید را افزایش می‌دهد
رئیس اتحادیه فروشندگان سبزی‌‌ومیوه مشهد درباره وضعیت بازار میوه به شهرآرا می‌گوید: اختلاف مشهود قیمت میوه در شهر به‌دلیل تفاوت در کیفیت و قیمت خرید محصولات است و این اختلاف قیمت از میدان گرفته می‌شود. مثلا اگر تفاوتی در قیمت فروش سیب یا پرتقال در نقاط مختلف شهر مشاهده می‌شود، به‌دلیل کیفیت، رنگ و طعم متفاوت محصول و قیمت خرید بیشتر است.
حسین مصدق می‌افزاید: براساس فاکتور خرید از میدان، می‌توانیم تا ۳۵درصد سود دریافت کنیم ولی اکنون این سود به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت میوه در برخی مناطق به ۱۵ تا ۲۵درصد رسیده است.
او با تاکید بر اینکه اگر تا شب عید جلوی صادرات میوه گرفته نشود، با افزایش قیمت روبه‌رو خواهیم بود، ادامه می‌دهد: امسال میوه‌ها نسبت‌به سال قبل، افزایش قیمت داشته و در برخی میوه‌ها تا چهار برابر شده است؛ هرچند هزینه‌هایی مثل حمل‌ونقل، کارگر و… افزایش یافته است، دلیل مهم این افزایش قیمت، صادرات است که اگر جلوی آن گرفته شود، قیمت‌ها متعادل خواهد شد.
رئیس اتحادیه فروشندگان سبزی‌ومیوه مشهد با بیان اینکه قیمت بیشتر به ضرر صنف ماست چون سود واقعی را نمی‌توانیم اعمال کنیم، می‌گوید: در این ماه‌های اخیر به‌صورت میانگین ۸۰ تا ۱۰۰واحد از صنف میوه‌فروشان، پروانه خود را باطل کرده‌اند. همچنین به‌صورت میانگین از ابتدای سال حدود ۵۰۰فقره پروانه به‌دلیل نامتناسب بودن دخل‌وخرج و افزایش هزینه‌ها باطل شده است.

صادرات نباشد، فاجعه می‌شود، قیمت میوه در مرکز تولید زیاد است
اما نظر رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد متفاوت است. حیدر ساکن در این‌باره می‌گوید: در اقلامی مانند سیب درختی تولید بسیار زیاد است و اگر صادرات صورت نگیرد، فاجعه رخ خواهد داد. صادرات برای کالاهایی است که بیش از اندازه تولید می‌شوند؛ اکنون حجم زیادی از سیب درختی در سردخانه‌های غرب کشور وجود دارد که هرچه خروجی این میوه در ۴۵روز آینده زیاد باشد، بازهم جوابگو خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه هیچ کمبودی در میوه موجود در بازار وجود ندارد، می‌افزاید: قیمت تمام‌شده در مراکز زیاد است که به‌دلیل گرانی کارگر، نوع کشت، حمل‌ونقل و… هزینه فراوانی را به تولیدکننده وارد می‌کند و سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود، بنابراین گرانی‌ها بابت بهای تمام‌شده است و گران‌فروشی یا صادرات، دلیل آن نیست.
منبع: شهرارا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *