جنایت در پایان رقابت بر سر یک دختر

  • ۴ سال قبل
  • 0

پسر جوان در چند قدمی محل قرار با نامزدش داخل پارک تنیس کرج  دست به جنایت زد.
عصر شنبه ۱۶ شهریور امسال بود که پسر جوانی به نام کامران برای رفتن به محل قرار ملاقات نامزدش در پارک تنیس کرج از خانه خارج شد و در چند قدمی محل قرار ملاقات بود که چهار جوان جلوی راهش سبز شدند.
پسر جوان که امید نام دارد با کامران شروع به صحبت کرد و بین آن ها درگیری رخ داد و در ادامه کامران که به دنبال راه فرار بود از جیبش چاقویی بیرون کشید و یک ضربه به شکم پسر جوان زد.
امید روی زمین افتاد و کامران با دیدن این صحنه پا به فرار گذاشت و دوستان پسر جوان دست به چاقو شدند تا مانع فرار جوان چاقوکش شوند اما کامران توانست از محل فرار کند.
مرگ امید
امید که غرق خون روی زمین افتاده بود به بیمارستان شهید مدنی منتقل شد اما به دلیل خون ریزی زیاد به کام مرگ فرو رفت و همین کافی بود تا تیمی از ماموران  دایره جنایی پلیس آگاهی کرج برای دستگیری عامل این جنایت خیابانی وارد عمل شوند.
کارآگاهان در گام نخست به سراغ دوستان امید رفتند و در تحقیق از آن ها پی بردند که قاتل ۲۲ ساله از دوستان خودشان بوده که به خاطر یک اختلاف شخصی با امید درگیر شدند.
ردیابی‌ها ادامه داشت تا این که ماموران با اقدامات فنی و پلیسی پی بردند که پسر جوان پس از قتل به سمت شمال کشور فرار کرده و در یکی از روستاهای جاده چالوس پنهان شده است.
تیم پلیسی در این مرحله عملیات دستگیری را آغاز کردند و پس از گذشت ۱۰ ساعت از زمان قتل امید کارآگاهان موفق شدند کامران را در مخفیگاهش دستگیر کنند.
کامران سعی داشت ابتدا خود را بی گناه معرفی کند اما وقتی خود را در برابر مدارک و شواهد پلیسی دید به ناچار لب به سخن باز کرد و پرده از جنایت خیابانی برداشت.
قاتل خونسرد
کامران ۲۲ ساله که سابقه درگیری در پرونده‌اش دیده می‌شود، جوانی آرام و خونسرد است که از کودکی پس از جدایی پدر و مادرش در کنار مادربزرگش زندگی می کند و تاکید می کند که عذاب وجدان را باید کسانی داشته باشند که من و امید را به جان هم انداختند.
سابقه داری؟
بله، دو بار به خاطر درگیری زندان رفتم.
آخرین بار کی زندان بودی؟
۱۱ اسفند سال ۹۶٫
شغل؟
آشپز فست فود بودم.
الان به چه جرمی دستگیر شدی؟
قتل.
چرا؟
ریختند سرم و کتکم زدند من هم دست به  چاقو شدم، مقصر خودشون بودند.
اختلاف داشتی؟
بله، یک ماه قبل داخل پارک فاتح نشسته بودم دو دختر که مرا می‌شناختند از جلوی من رد شدند و سلام کردند. چند قدم جلوتر چند پسر جوان که آن ها را قبلا در پارک دیده بودم به سراغ دخترها رفتند و من دیگر کاری به آن ها نداشتم تا این که یکی از دوستانم که با یکی از دو دختر جوان دوست بود به سراغم آمد و گفت که چرا دوستانت به دنبال دوست من راه افتاده اند که آن جا گفتم دوستان من نبودند و فلانی و دوستانش بودند که بعد از آن شنیدم پسر جوان به سراغ امید که برای دختران ایجاد مزاحمت کرده بود رفته و درگیر شدند و دو سیلی به صورت امید زدند.
نقش تو این وسط چه بود؟
آن ها گفته بودند که چرا من گفتم امید بوده است، در صورتی که خود دخترها امید را می شناختند و گفته بودند او برای آن ها مزاحمت ایجاد کرده است.
روز جنایت چه اتفاقی افتاد؟
من صبح به پارک رفتم که فهمیدم امید چند نفر را به سراغم فرستاده است که با من درگیر شوند از پارک خارج شدم، دوباره عصری به پارک رفتم و فهمیدم که چند نفر به دنبالم هستند که با هم درگیر شویم باز از پارک خارج شدم تا این که غروب با نامزدم قرار داشتم و قصد عبور از پارک را داشتم که امید و سه تن از دوستانش به سراغم آمدند و بدون هیچ حرفی مرا به باد کتک گرفتند و من هم دست به چاقو شدم.
چند ضربه زدی؟
یک ضربه به شکم امید زدم.
آن ها هم چاقو داشتند؟
وقتی داشتم فرار می کردم دست به چاقو شدند.
چقدر درگیری تان طول کشید؟
شاید ۳۰ ثانیه، من وقتی امید را با چاقو زدم با دوستانش درگیر بودم که امید روی زمین افتاد و من فرار کردم.
همیشه چاقو همراهت است؟
چهار سال بود که دست به چاقو نشده بودم ولی هربار که پیش نامزدم می رفتم چاقو همراهم بود.
چرا؟
چون نامزدم خوش تیپ است و اگر کسی نگاه چپ به او می کرد و مزاحمش می شد درگیر می شدم.
سابقه درگیری به خاطر نامزدت داری؟
نه، چون چندبار پیش آمد که نگاه های چپ به نامزدم کردند ولی او مانع درگیری من شد.
چاقو باعث شجاعت تو می شود؟
نه، اگر همراهم نباشد هم دعوا می کنم ولی اگر روز درگیری چاقو همراهم نبود من امروز این جا نبودم.
کی متوجه شدی امید کشته شده است؟
سه  ساعت بعد از درگیری، بچه محل های امید به من زنگ زدند و گفتند که امید فوت کرده و فرار کن. دوستانش اگر امید را به بیمارستان می رساندند او زنده بود، چون ۴۰ دقیقه طول کشیده تا امید به بیمارستان منتقل شود و به خاطر خون ریزی فوت کرده است.
تو بعد از درگیری کجا رفتی؟
رفتم خانه و بعد از خانه خارج شدم و به سمت جاده چالوس رفتم.
قصد فرار داشتی؟
نمی دانستم کجا می روم، با آژانس به یک مقصد می رفتم و بعد دوباره با یک ماشین دیگر به جای دیگر می رفتم به هر جا که فکر کنید رفتم تا این که صبح ساعت ۵ بود به خانه بازگشتم.
چرا فرار نکردی؟
من حتی پاسپورتم همراهم بود و پولش را هم داشتم که همان شب از ایران خارج شوم اما پشیمان شدم و قصد داشتم خودم را به پلیس معرفی کنم ولی قبل از آن می خواستم برای خودم لباس بخرم اما ساعت ۱۱ صبح بود که پلیس مرا دستگیر کرد.
چرا لباس بخری؟
چون خانواده ای نداشتم می خواستم برای خودم لباس بخرم که داخل زندان لباس داشته باشم.
عذاب وجدان داشتی که از ایران خارج نشدی؟
عذاب وجدان داشتم، ولی به این فکر کردم که فرار کنم که چه اتفاقی بیفتد؟! نه می توانستم به کسی زنگ بزنم، نه می‌توانستم به کسی بگویم چه کاره ام و این را می دانستم که بالاخره یک روز دستگیر می شوم و گفتم چه بهتر که زودتر خودم را تسلیم کنم.
چرا خانواده نداری؟
پدر و مادرم همان زمانی که کودک بودم از هم طلاق گرفتند و من در خانه مادربزرگم بزرگ شدم ، از پدرم که اصلا خبری ندارم چون پیگیر من نیست و مادرم هم ازدواج کرده و خیلی کم از هم خبر داریم.
درگیری که به خاطرش زندان رفتی برای چه بود؟
مادربزرگم جگرفروشی داشت و یک شب سه پسر مست به مغازه مادربزرگم رفته بودند و بعد از این که غذا خوردند ادعا کرده بودند که گردنمان کلفت است و پولش را نمی دهیم که در همان لحظه من به آن جا رسیدم و از آن ها خواستم پول غذایی را که خوردند پرداخت کنند که با آن ها درگیر شدم، یکی از آن ها را با چاقو زدم و دو جوان دیگر فرار کردند.
چقدر پول غذا بود؟
مثلا ۵۰ هزار تومان ولی بعد از درگیری مجبور شدم ۲۳ میلیون تومان پول دیه بدهم.
عذاب وجدان داری؟
بله، او هم یک جوان بود و خانواده اش داغ دار شدند و من اصلا قصد کشتن نداشتم.
از زندان ترسی نداری؟
نه.
میشه گفت چون تنها هستی و چیزی برای از دست دادن نداری، زندان برایت مهم نیست؟
شاید. ولی ناراحت باشم چه اتفاقی می افتد.
فکر می کنی بخشیده شوی؟
امیدوارم، چون من قصد کشتن نداشتم.
ارزشش را داشت؟
برای دختری که به خاطرش دو نفر دیگر اختلاف داشتند و به من یک سر سوزن هم ربط نداشت ارزش نداشت این اتفاقات بیفتد.
از خانواده مقتول درخواستی داری؟
پشیمانم و می خواهم که مرا ببخشند.
در این پرونده خانواده ات را مقصر می دانی؟
آن ها هم کمی مقصر هستند، چون اگر بالای سرم بودند و شب ساعت ۱۰ می گفتند باید خانه باشی و از من مراقبت می کردند الان جای من این جا نبود.
احساس تنهایی می کنی؟
من همیشه تنها بودم و آن را لمس کردم.
تنهایی ات را با چه چیزی می‌گذراندی؟
گوشی موبایل و موتور سواری.
اهل مواد مخدر نیستی؟
نه، فقط سیگار می کشم.
آزاد شوی دوباره دست به چاقو می‌شوی؟
نه، از این شهر می روم، چون منطقه جغرافیایی باعث شد تا نادرست تربیت شوم و اگر بمانم باز تحت تاثیر افراد درگیری به وجود می آید.
برنامه ای برای زندگی ات داشتی؟
نه، من یک ماه سرکار می رفتم و چهار میلیون تومان حقوق می گرفتم بعد دیگر کار نمی کردم و تا وقتی که پول داشتم بیکار می چرخیدم.
حرف آخر؟
من عذاب وجدان دارم و از این اتفاق ناراحتم ولی افرادی باید ناراحت باشندو عذاب وجدان داشته باشند که باعث شدند من و امید به جان هم بیفتیم که جان او گرفته شد و من نیز شاید یک روز اعدام شوم، آن ها باعث این اتفاقات هستند که آزادانه زندگی می کنند.
به اعدام فکر می کنی؟
بله.
می ترسی؟
نه، مهم نیست، ناراحت باشم و بترسم تا روز اعدام آرامش ندارم.
 

تحلیل کارشناس
سایه به سایه با احساس مرگ
دکتر کاظم قجاوند جامعه شناس و استاد دانشگاه

افرادی که در جامعه با خود سلاح سرد حمل می کنند ممکن است در دوران کودکی احساس امنیت در آن ها شکل نگرفته باشد. از دیدگاه جامعه شناختی می توان حمل سلاح سرد را این گونه بررسی کرد که اگر در دوران کودکی فرد احساس امنیت در او شکل نگیرد در آینده با ورود به جامعه‌ای بزرگ تر همه مکان های اجتماعی را ناامن و خطرناک می داند  . احساس امنیت در دوران کودکی توسط اعضای خانواده از طریق دوران شیرخوارگی و در آغوش مادر به فرد منتقل می‌شود محبت و توجه کافی از سنین کم احساس امنیت و تعلق را در فرد شکل می دهد. چنان چه در دوران کودکی برای فردی اتفاقاتی از قبیل تجاوز و….  رخ دهد فرد احساس ناامنی و اضطراب خواهد داشت این افراد معمولاً با ورود به محیط های اجتماعی بزرگ تر بعد از خانواده مانند مدرسه، دانشگاه و محیط های کاری احساس ناامنی و تصور می کنند خطراتی مدام در کمین آن هاست و به دلیل اضطراب کاذبی که دارند فکر می کنند هر لحظه ممکن است مورد آزار و آسیب قرار بگیرند بنابراین تصمیم می گیرند به محض ورود به جامعه وسایلی مانند چاقو ،زنجیر و پنجه بوکس را به عنوان وسایل کمکی برای دفاع از خود همراه داشته باشند تا اگر از سوی فردی مورد آزار قرار گرفتند و احساس ناامنی کردند از آن استفاده کنند. حمل این سلاح به این افراد احساس امنیت و اعتماد می دهد در حالی که از نگاه جامعه شناختی و روان شناختی بیانگر آن است که این فرد مشکل شخصیتی دارد و چون مورد بی توجهی و طرد شدگی قرار داشته اکنون بدون حمل سلاح سرد به شیوه دیگری نمی تواند در جامعه اعتماد به نفس خود را حفظ کند به همین دلیل ترجیح می‌دهد برای کسب اعتماد به نفس و قدرت نمایی با خود سلاح سرد داشته باشد البته از نگاه دیگر می‌توان گفت در جوامعی که ابزارهای تامین امنیت مانند پلیس،  فرضیه امر به معروف و نهی از منکر،  نظارت اجتماعی کنترل رسمی و غیررسمی ضعیف عمل کند افراد احساس می کنند خودشان باید حفظ امنیت را در جامعه به عهده بگیرند و با سلاح سرد از خود دفاع کنند در حالی که در جامعه باید به نیروهای ناظر بر رفتارهای اجتماعی اعتماد کرد. وقتی جامعه دچار بی تفاوتی اجتماعی می شود و مردم می بینند یک نفر مورد آزار و اذیت قرار گرفته و به یاری او نمی روند و کنترل های رسمی و غیررسمی عملکرد شان ضعیف است فرد تصمیم می گیرد به صورت شخصی از خود دفاع کند و با قانون شکنان در مواقع خطر با سلاح سرد برخورد کند در حالی که حمل سلاح سرد خود نشان دهنده یک رفتار غیرقانونی و هنجار شکنانه به شمار می رود زیرا این افراد در محیط های اجتماعی رعب و وحشت ایجاد می کنند.  برخی افراد هم در جامعه هستند که با سلاح سرد وحشت اجتماعی به وجود می آورند و بعد از دستگیری برای آن ها مجازات های سطحی در نظر گرفته می شود و بلافاصله به محیط اجتماعی بر می گردند و حتی برخی از آن ها که با سلاح سرد قدرت نمایی می کنند با سپردن وثیقه و ضامن دوباره در جامعه رها می شوند در حالی که افراد قداره کش و عربده کش باید با مجازات های سنگین تری روبه رو شوند تا به خود این اجازه را ندهند که با سلاح سرد به جان مردم بیفتند و از سوی دیگر امنیت مردم به خطر نیفتد که آن ها هم یاد بگیرند با خود سلاح سرد حمل نکنند. در نظریه کنترل این نوع رفتار مورد بررسی قرار گرفته است و باید به این مسئله توجه کرد که افرادی که با خود سلاح سرد حمل می کنند چقدر در کنترل رفتار خود قوی هستند و افکار و رفتار آن‌ها باید بررسی شود زیرا برخی از آن ها شخصیت هیجانی دارند و به طور آنی تصمیم می گیرند که از این وسیله استفاده کنند و چون مهارت کنترل خشم خود را ندارند و نمی توانند عصبانیت های خود را مدیریت کنند در اولین برخورد از این سلاح استفاده می کنند و جنایت های هولناکی را رقم می زنند.
منبع: روزنامه خراسان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *