روسیه از افزایش سطح همکاری خود با خراسان رضوی استقبال کرد

  • ۳ سال قبل
  • 0

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: مقامات روسیه در جریان برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری در تهران از افزایش سطح همکاری های خود با خراسان رضوی استقبال کرد.

علی رسولیان با اشاره به برگزاری نشست‌های دومین روز از پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه با حضور وزرای ایران و قفقاز شمالی روسیه، دبیران کمیسیون و اعضای کارگروه‌ها، مقامات و فعالان بخش خصوصی و دولتی دو کشور در تهران، افزود: این کمیسیون فرصتی برای ارائه ظرفیت‌های اقتصادی استانهای کشور بود.

وی ادامه داد: این اجلاس یکشنبه گذشته در تهران آغاز شد و در دومین روز آن نمایندگان ۱۰ استان کشور که با روسیه ارتباطات اقتصادی دارند و همچنین نمایندگان استانها و جمهوری های روسیه حضور یافتند.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: در این کمیسیون خراسان رضوی جزو استانهای مهم و اثرگذار در حوزه ارتباطات اقتصادی با روسیه به شمار رفت زیرا تاکنون این استان با شش استان و جمهوری روسیه ارتباط برقرار کرده که مهمترین آنها جمهوری تاتارستان است.

وی افزود: تاکنون بسیاری از تفاهم نامه‌هایی که خراسان رضوی در حوزه‌های مختلف با جمهوری تاتارستان امضا کرده عملیاتی شده که از جمله آن سرمایه گذاری تاتارستان در حوزه پزشکی خراسان رضوی و نیز تبادل علمی و فناوری در سطح همکاری‌های دانشگاهی بین این استان و تاتارستان بوده است.

رسولیان ادامه داد: خراسان رضوی تاکنون اقدام به برگزاری نمایشگاه عرضه کالا در قازان مرکز جمهوری تاتارستان و صادرات محصولاتی از جمله انگور، گیلاس، رب گوجه فرنگی، کنسرو، خشکبار و پسته به آن جمهوری کرده و در مقابل نهاده‌های دامی را از آن جمهوری وارد استان نموده است. گسترش سطح ارتباطات بین تاتارستان و خراسان رضوی منجر به برقراری یک پرواز مستقیم بین تهران و قازان نیز شد.

وی گفت: در نشست تهران ضمن ارائه ظرفیت‌های سرمایه گذاری استان و ارتباطات بین تاتارستان و خراسان رضوی، از مقامات روسیه درخواست شد از آنجا که خراسان رضوی مسیر ترانزیت کالا به افغانستان است ارتباط ویژه ای بین مناطق ویژه اقتصادی این استان و مناطق ویژه اقتصادی بنادر شمالی کشور با روسیه انجام گیرد.

معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: ارتباط بین مناطق ویژه اقتصادی، سطح همکاری‌های اقتصادی در مسیر ترانزیتی خراسان رضوی به افغانستان را افزایش می‌دهد که البته درخواست ایجاد ارتباط بین مناطق ویژه اقتصادی از پیشنهادات طرف مقابل روس نیز بود.

وی گفت: در این نشست ظرفیت‌های ویژه گردشگری، پتروشیمی، نفت ایران و بازار خوب روسیه نیز مورد اشاره قرار گرفت. انتظار می‌رود بتوان سطح همکاری اقتصادی با روسیه را در قالب تهاتر کالا و خدمات بین استانهای ایران و آن کشور افزایش داد.

پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با حضور دبیران کمیسیون و اعضای کارگروه‌ها، مقام‌ها و فعالان بخش خصوصی و دولتی دو کشور پیش از ظهر یکشنبه هفته جاری در تهران شروع شد. دیروز سومین کارگروه همکاری‌های استانی ایران و فدراسیون روسیه با حضور وزرای نیرو ایران و قفقاز شمالی روسیه برگزار شد. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه صبح امروز با حضور وزرای نیروی ایران و انرژی فدراسیون یه به عنوان رؤسای کمیسیون مشترک دو کشور در اصفهان برگزار می‌شود.

ناحیه فدرال قفقاز شمالی متشکل از جمهوری‌های داغستان، اینگوشتیا، کاباردینا بالکاریا، اوستیای شمالی، چچن و قره چایچرکسیا و خطه استاورپل بوده که با جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفری، هفت درصد جمعیت روسیه را در بر می‌گیرد. این مناطق در حوزه‌های کشاورزی به ویژه غلات و گوشت صنایع شیمیایی، ساختمانی، ماشین‌سازی، انرژی و فلزات رنگی از ظرفیت خوبی برای همکاری با کشورمان برخوردار هستند.

منبع: ایرنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *