۱۱۱ میلیون دلار واردات مواد اولیه از محل ارز حاصل از صادرات انجام شد

  • ۱ سال قبل
  • 0

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۹۴ مورد درخواست ثبت سفارش واردات مواد اولیه و واسطه ای مورد نیاز بخش تولید استان به ارزش ۱۱۱ میلیون دلار از محل ارز حاصل از صادرات انجام شده است.

محمد علی امیرفخریان افزود: از این میزان ۲۴۹ درخواست مربوط به واحدهای تولیدی به مبلغ بیش از ۹۶ میلیون دلار و باقی آن مربوط به شرکت های بازرگانی و صادرکنندگان بوده است.

وی اظهار داشت: درخواست های مربوط به ثبت سفارس برای واردات کالا در کمتر از ۲۴ ساعت در سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه آن اعلام می شود.

وی گفت: براساس مصوبه کارگروه توسعه صادرات و کمیته پایش تجارت خارجی استان، برنامه اصلی در این بخش طی سال جاری تامین مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات و به صورت تهاتر کالا است.

امیرفخریان با بیان اینکه بخش قابل توجهی از واردات کالا به استان را مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید شامل می شود، افزود: در فروردین ماه امسال ۲۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۹۷ میلیون دلار از خراسان رضوی صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۶۲ درصد و از نظر ارزش ۱۶ درصد کاهش داشته است و واردات کالا در این مدت نیز ۲۵ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیون دلار بود که این میزان هم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

وی اظهار داشت: هدف گذاری امسال استان برای صادرات کالا ۲ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار است که برای تحقق این رقم، حفظ بازارهای صادراتی کشورهای جنوب شرقی آسیا، تلاش در جهت افزایش صادرات به کشورهای همسایه، تقویت و ارتقای روابط تجاری با کشورهای روسیه و عمان و کشورهای عضو پیمان منطقه ای آسیا در اولویت قرار گرفته است.

منبع: ایرنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *