نوبت واکسیناسیون کودکان

  • ۴ ماه قبل
  • 0

ستاد ملی کرونا واکسن کودکان ۵ تا ۱۱ سال با رضایت والدین را مصوب کرد. تجربه دیگر کشورها در این زمینه چیست و وزارت بهداشت از چه زمانی واکسیناسیون این گروه سنی را آغاز می کند؟
مصطفی عبدالهی- درخواست کمیته علمی کرونا برای واکسیناسیون زیر ۱۲ ساله ها مورد موافقت ستاد ملی قرار گرفت و به زودی ساز و کار تزریق واکسن به این گروه سنی مشخص خواهد شد.
«به صورت پلکانی» و «با رضایت والدین»
آن طور که وزارت بهداشت اعلام کرده، ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه روز گذشته خود مصوب کرد که واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال در سراسر کشور «به صورت پلکانی» و «با رضایت والدین» آغاز شود؛ این همان مطالبه ای است که دو هفته قبل در کمیته علمی کشوری مطرح شد و دبیر این کمیته دلایل این تصمیم را هم اعلام کرد:
در دنیا واکسیناسیون علیه کرونا روی این سنین انجام و ضرورت آن مشخص شده است.
  واکسیناسیون این گروه سنی عوارض بسیار کمی داشته بنابراین باتوجه به این که عوارض جدی نبوده، به نظر می‌رسد این واکسیناسیون می‌تواند موثر باشد.
تجربه دیگر کشورها
پیش از این دکتر «احسان مصطفوی» عضو کمیته ملی واکسن کووید۱۹ درباره این موضوع به خراسان گفته بود: «اکثر کشورهای دنیا از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا واکسینه کردن افراد زیر ۱۲ سال را مدت هاست که آغاز کرده اند، چرا که کودکان نیز مانند دیگر افراد، در معرض آلودگی به ویروس قرار دارند و می توانند ناقل ویروس هم باشند و منجر به استمرار چرخش بیماری در جامعه شوند، بنابراین مهم است که این گروه سنی هم واکسینه شوند».
۲ واکسن انتخابی احتمالی
دکتر مصطفوی این را هم گفته بود که: «از واکسن های موجود در کشور که تاییدیه سازمان غذا و دارو را دارند، واکسن پاستوکووک برای تزریق به بالای ۲ سال و سینوفارم برای تزریق به بالای ۳ سال مجوز دارند که خوشبختانه این دو  واکسن در کشور موجود است».اگر چه همچنان گفته می شود کودکان کم خطرترین گروه ابتلا به سویه های کرونا هستند اما آمارها و گزارش هایی نیز وجود دارد که نشان می دهد واکسیناسیون آن ها ضروری به نظر می رسد. این ها چند نمونه از اخبار و گزارش های این حوزه است:
* بر اساس یک مطالعه‌ جدید در انگلستان، عفونت‌های کووید بین کودکان ۵ تا ۱۱ ساله، سه برابر بیشتر از بقیه جمعیت، شایع است.
* آکادمی پزشکی اطفال و انجمن بیمارستان‌های کودکان آمریکا به تازگی گزارشی را منتشر کرد که نشان می داد موارد ابتلا به ویروس کرونا در بین کودکان این کشور به شدت بالا رفته و در حال افزایش است.
* دانشمندان آمریکایی با بررسی ۸۰ هزار کودک زیر پنج سال مبتلا به کرونا از اواخر ماه دسامبر تا اوایل ماه ژانویه مشاهده کردند ۹۰ درصد موارد ابتلا مربوط به سویه امیکرون بوده، هرچند که این سویه خطرات کمتری نسبت به سویه دلتا داشته است.
* تحقیقات دانشمندان پاکستانی نشان می‌دهد که در بازه زمانی مارس تا دسامبر سال گذشته میلادی، ۱۵۹ کودک بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند و نرخ مرگ و میر کودکان ناشی از کرونا در این کشور ۱۴ درصد بوده است.
میزان ابتلای زیر ۱۰ سال در کشور رو به افزایش است
البته ما نیز در کشور خودمان تجربه روزهای تلخی را داشته ایم که آمار کودکان مبتلا به کرونا افزایش یافت و نگرانی های بسیاری ایجاد کرد، مانند این خبر ایسنا در شهریور ماه امسال که نوشت: «از ابتدای شیوع کرونا تا شهریور ماه ۱۴۰۰، در مرکز فوق تخصصی کودکان حضرت امام حسین(ع) اصفهان، ۵۶ کودک به  دلیل کرونا فوت کردند، ضمن آن که آمار کودکان کرونایی بستری در این مرکز نیز در سال گذشته ۹۰۰ کودک و در ۶ ماه امسال ۱۸۰۰ کودک بوده است». درباره وضعیت فعلی کشور و میزان شیوع امیکرون هم، دکتر زالی فرمانده ستاد کرونای تهران همین دیروز اعلام کرد که: «در تهران و کشور، میزان ابتلا و بستری کودکان زیر ۱۰ سال افزایش داشته که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد». درخواستی که حالا با موافقت ستاد ملی، به مرحله اجرا نزدیک شده است.
از آخرین آمار واکسیناسیون چه خبر؟
اما در کنار کاهش سن واکسیناسیون، همچنان باید افزایش آمار واکسیناسیون در سنین بالا را هم مد نظر داشت. طبق آمار وزارت بهداشت، تا روز گذشته از کل جمعیت کشور، ۷۱٫۱ درصد دوز اول، ۶۲٫۹ درصد دوز دوم و فقط ۱۶٫۵ درصد دوز سوم را تزریق کرده اند.
منبع :خراسان رضوی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه