۱۱۰ ایستگاه فرهنگی و خدماتی در مسیر زائران پیاده رضوی برپا می شود

  • ۳ ماه قبل
  • 0

ایستگاه فرهنگی و خدماتی در مسیر زائران پیاده رضوی برپا می شود
طالبی گفت: آستان قدس رضوی در ایام دهه پایانی ماه صفر۱۱۰ ایستگاه فرهنگی و خدماتی نیزبرای مسیر زائران پیاده که به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف می شوند در نظر گرفته شده است.

«عبدالحمید طالبی»به مناسبت برنامه های دهه آخر صفر که در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد؛ با بیان اینکه سال های گذشته به دلیل ویروس منحوس کرونا زائران کمتری در مشهد حضور داشتند،اظهار کرد: امسال زائران بیشتری مشرف می شوند در همین راستا برنامه هایی با نوآوری جدید پیش بینی شده است.

رئیس سازمان علمی و فرهگنی رضوی با بیان اینکه منظومه فکری مجموعه فراهم کردن شرایط زیارت عارفانه و خوب متناسب با کلان شهر مشهد است، بیان کرد: در دهه کرامت شعار «خدمت کریمانه و جهاد عالمانه» که ذیل همه خادم الرضاییم است را سر لوحه فعالیت های خود قرار دادیم و در ده آخر صفر به این اصل پاینبد هستیم.

وی ادامه داد: هماهنگی برنامه‌های قرارگاه دهه پایانی ماه صفر با حضور مسئولان معاونت فرهنگی سپاه، بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، آموزش و پرورش، صدا و سیما، اداره کل تبلیغات اسلامی، شورای هیئات مذهبی، استانداری و جمعی از مدیران آستان قدس رضوی در محل دفتر ریاست سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد و آسیب شناسی سال های گذشته مورد بررسی قرار گرفت و همچنین در خصوص برنامه‌ریزی برای هماهنگی در میزبانی هر چه شایسته‌تر از زائران پیاده همچون اسکان زائران در مساجد و مدارس سطح شهر مشهد، تشویق به مشارکت مردمی در پدیده میزبانی از زائران، راه‌اندازی پویش هر خانه یک زائرسرا، برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های پذیرایی از زائران و ارائه خدمات فرهنگی به میزبانی مردم شهر مشهد، تولیدات رسانه‌ای، برپایی چایخانه، تولید نمایشنامه با محوریت امام رضا(ع) بحث و گفتگو شد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی رضوی  با اشاره به اینکه  اثر بخشی زیارت از راه دور و نزدیک، هدف فعالیت های دهه آخر صفر است، تاکید کرد: چون دهه آخر صفر همزمان در ایام تعطیلات می باشد و خانواده های بسیاری برای زیارت مشرف می شوند، محور برنامه های حرم مباحث خانوادگی است.

وی حمایت از تشکل‌های مردمی و توجه ویژه به مجاورین را از اهم محورهای برنامه های آستان قدس رضوی در ایام دانست و تصریح کرد: برنامه های دهه آخر در چهار محور زیارت متعالی، خدمت کریمانه، جهاد تبیین، فرهنگ مقاومت برگزار می شود و میزبانی در مشهدالرضا، اجرای فعالیت‌های محتوایی و توجه به زائران پیاده از عرصه‎های فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی در این ایام است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار داشت: برگزاری دوره دانش‌افزایی ادب حضور، برپایی ۱۱۰ ایستگاه فرهنگی و خدماتی در حرم مطهر رضوی، راه‌اندازی ۱۳ ایستگاه فرهنگی با نگاه کودک و نوجوان، ارائه خدمات ویژه به زائران اهل سنت، راه‌اندازی سامانه خدمت، برپایی موکب‌های خدمت‌رسانی، احداث بیمارستان‌های صحرایی در حرم مطهر رضوی و برخی از برنامه‌های شاخص در این ایام است.

طالبی با بیان اینکه ویژه نامه موسسه آفرینش های هنری ده داستانک را در قالب ویژه برنامه ای تولید کرده است که برای بهره مندی زائران در اختیار موکب های فرهنکی گذاشته است، افزود: چون محور برنامه های دهه آخر صفر مردم هستند و فعالیت ها بر این مدار در جریان است، از این رو تلاش ما در راستای حمایت از تشکل های مردمی است و قرارگاه فرهنگی را به همین منظور راه اندازی کردیم.

 

وی با اشاره به اینکه چشم انداز ما این است که سبک مهمان نوازی در مشهد الرضا را به سبک مهمان نوازی در عراق نزدیک کنیم، گفت: در قدیم مهمان نوازی مشهد سرآمد بوده است و همه به آن افتخار می کردند. در حال حاضر هم در ایام اربعین به سر می بریم و شاهد مهمان نوازی آن ها هستیم که هر چه دارند در این راه دریغ نمی کنند؛ در همین راستا برنامه هایی برای این فرهنگ سازی در نظر گرفتیم و به تازگی پویش نذر آب یکی از برنامه های موفق آستان قدس رضوی در پذیرایی از مهمانان اهل بیت(ع) بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *