سودجویان بازار روغن زیر ذره‌بین

  • ۴ ماه قبل
  • 0

– اجرای مرحله اول برنامه جامع تحول اقتصادی و مردمی سازی یارانه ها با افزایش قیمت برخی اقلام اساسی ازجمله روغن همراه بود، اما حضور مستمر مسئولان در کف بازار و همچنین بازرسی های سخت گیرانه اصناف، سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر نهادهای نظارتی باعث شده است تا بسیاری از سودجویان فرصت عرض اندام در بازار را نداشته باشند، تا جایی که بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار شهرآرا در جریان بازدید دیروز بازرسان اتاق اصناف و وزارت صمت از بازار روغن مصلی، نه تنها کمبودی در زمینه تأمین نیاز مردم وجود ندارد، بلکه پس از افزایش هدفمند قیمت ها، آرامش نسبی هم به بازار بازگشته است.

عرضه بدون محدودیت روغن در بازار
جدا از خریدهای غیرمعمول و مصادیق احتکار و تخلف، حقیقت کتمان نشدنی این است که به علت تلاطم و آشفتگی های بازار در سال های گذشته، ذهنیت عموم جامعه درباره افزایش قیمت ها همواره همراه با تردید بوده است و حتی اگر مسئولان به طور پیوسته در این باره تصریح و تأکید کرده باشند، بازهم مردم برای تأمین اقلام اساسی شان نگرانی دارند. یکی از فروشندگان عمده روغن در بازار مصلی در این باره به خبرنگار شهرآرا می گوید: موج خریدها در روز پنجشنبه ۲۰اردیبهشت به طور بی سابقه ای افزایش یافت و به تبع نگرانی مردم درباره نایاب شدن روغن، فروشندگان نیز برای تضمین فروش این محصول در روزهای آینده و خالی نماندن قفسه فروشگاه هایشان، بسیار بیشتر از حد معمول خرید می کردند و در این اوضاع بود که تا ظهر روز پنجشنبه، بیشتر موجودی بازار عمده فروشی روغن تمام شد و درنتیجه شاهد تشکیل صف های طولانی خریداران بودیم. با این حال، از روز شنبه به تدریج شاهد تعدیل درخواست ها برای خرید و شکسته شدن فشار روانی حاکم بر بازار هستیم. اینکه بار جدید روغن به نرخ جدید عرضه می شود و البته به این دلیل هم که هرگز محدودیتی برای تهیه و توزیع این محصول در بازار وجود ندارد، تا حد زیادی آرامش را هم به بازار عمده فروشی و هم به بازار خرده فروشی بازگردانده است. در یک نمونه، امروز برای یک فروشگاه، درخواست خرید هشتصد کیلوگرم روغن خوراکی در انواع سرخ کردنی و پخت وپز ثبت کردیم و بدون هیچ مشکلی برای تحویل به انبار ارجاع شد.

هیچ تخلفی پنهان نمی ماند
کارگروه های نظارت بر بازار در دور جدید بازرسی ها مشتمل بر نمایندگانی از چند سازمان و نهاد مختلف هستند تا بازرسی به تذکر ساده یا گزارش نویسی بی نتیجه منحصر نباشد. این کار به حدی بر کارایی نظارت ها افزوده که با حضور بازرسان اتاق اصناف، سازمان صمت، بسیج اصناف، نمایندگان فرمانداری و دادگستری، برخورد با تخلف ها حتی تا صدور آنی حکم قضایی و اجرای پلمب پیش می رود. این قاطعیت در برخورد بدون اغماض با متخلفان ازجمله نکات شایان توجه بازدید دیروز هیئت بازرسان از بازار روغن مصلی بود، به طوری که حتی تخلف جزئی سه واحد فروش روغن در ارائه محدود این محصول به خریداران نیز از چشم بازرسان دور نماند و اگرچه فروشندگان از خرید خارج از قاعده برخی مشتریان خود خبر می دادند و در عمل درخواست خریدهای غیرمعمول خریداران ثابت خود را رد کرده بودند، با تأکید بازرسان به اصلاح رویه خود توجیه شدند.
با این حال، بنا به اظهارنظر جمعی بازرسان بازار روغن، همچنان بزرگ ترین عاملی که آرامش شکننده بازار این محصول را تهدید می کند، خرید خلاف قاعده و بیش از نیاز خریداران است. بازرس اتاق اصناف مشهد در این باره تصریح می کند: افزایش چشمگیر آمار کشفیات از یک سو و آزادی عمل کامل نهادهای نظارتی برای برخورد قاطع با متخلفان، زمینه را به نحوی فراهم کرده که تقریبا تخلفی از چشم ناظران پنهان نمی ماند و فراتر از این، زمینه بروز تخلف نیز برای سودجویان از بین رفته است، اما اکنون خرید خارج از قاعده برخی مردم که فراتر از نیاز مصرفی آنان است، باوجود اینکه تخلف ثبت شده و رسمی نیست، تا حد زیادی باعث تشدید تلاطم بازار می شود.

بازگشت آرامش به بازار؛ به زودی
امید نیازمند با ابراز امیدواری از برقراری ثبات در بازار طی روزهای آینده می افزاید: تا پیش از روز شنبه، دستورالعمل این بود که اموال احتکارشده‎ای که در جریان بازرسی ها کشف می شوند، به قیمت قبل به مردم عرضه شوند تا کمبود در بازار جبران شود، اما طبق بخش نامه قانونی جدید، کالا هایی مثل روغن، مرغ، تخم مرغ و لبنیات که قیمت قدیم روی آن ها درج شده و تاریخ جدیدشان پیش از ۲۲اردیبهشت است، باید به نرخ جدید بعد از ۲۲اردیبهشت۱۴۰۱ عرضه شوند و همین یکسان سازی قیمت ها تا حد زیادی به تعدیل خریدها کمک کرد. با این حال، هنوز برای اعلام نظر دقیق درباره وضعیت بازار زود است. زیرا آن دسته از اقلام اساسی مردم که در روزهای اخیر با شوک ناشی از افزایش قیمت روبه رو بوده اند، هنوز در مرحله توزیع هستند و زمان لازم است تا خریداران این کالاها چه در مقیاس کلی و چه خریداران خرد، از موجودی کافی و کامل بازار اطمینان پیدا کنند. بنابراین طبق ارزیابی ها تا اواسط هفته ثبات کامل در بازار عرضه همه اقلام ازجمله روغن برقرار می شود.

منبع :شهرآرا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *