بارندگی‌های سال جاری به معنای شروع ترسالی‌ نیست

  • ۳ سال قبل
  • 0

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی گفت: شیب روند افزایش دما در دهه‌های اخیر بسیار شدیدتر شده است و بارندگی‌های سال جاری به معنای شروع ترسالی‌ نیست.

ایمان باباییان در همایش توسعه پایدار با رویکرد فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در منطقه ترشیز که در محل مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد، عنوان کرد: بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در دهه‌های اخیر نه تنها کشور بلکه کل زمین در اثر گرمایش جهانی دچار تغییر اقلیم شده و دمای کره زمین افزایش قابل توجهی داشته است.

وی افزود: اگر آمار ۶۰ ساله کشور را به دو بخش ۳۰ سال اول و دوم تقسیم کنیم میانگین بارش کشور در ۳۰ سال اول ۲۵۰ میلیمتر و در ۳۰ سال دوم حدود ۲۳۵ میلیمتر بوده که در دهه اخیر این میزان بارش به ۲۱۰ میلیمتر کاهش یافته است.

رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی اظهار کرد: دمای کشور نسبت به دوره ۳۰ سال اول ۹ دهم درجه افزایش یافته و در دهه اخیر ۱٫۳ درجه نسبت به دوره ۳۰ سال اول که نشان می‌دهد با افزایش دما در کشور مواجه هستیم.

وی عنوان کرد: حداکثر آستانه تحمل کره زمین برای میزان گرمایش ۱٫۵ درجه است و اگر بیش از ۲ درجه باشد برخی گونه‌های گیاهی و جانوری کلا از بین خواهند رفت.

بابائیان گفت: شیب روند افزایش دما در دهه‌های اخیر بسیار شدیدتر از دوره ۱۵۰ ساله است و از سویی شاهد کاهش بارش هستیم.

رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی بیان کرد: از سال ۷۳ به بعد هر ساله به جز امسال درگیر خشکسالی بوده‌ایم هر چند وضعیت امسال نیز به معنای ادامه ترسالی‌ها نیست.

وقتی خرد اقلیم‌ها را از بین برده‌ایم انتظار توسعه پایدار نابه‌جا است

در این همایش مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: یکی از موضوعاتی که امروز بسیار روی آن بحث می‌شود توان اقلیمی است آنچه که طی سال‌های گذشته در نظر نداشته‌ایم و اکنون اثرات آن بی‌توجهی را مشاهده می‌کنیم.

مجید بیجندی بیان کرد: به هم زدن توان اقلیمی مناطق مختلف و جابه‌جا کردن محصولات مختلف موجب شده اکنون شاهد توسعه ناپایدار باشیم.

مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی عنوان کرد: اگر انسان دست درازی نمی‌کرد تمام خرده اقلیم‌ها به اندازه نیاز آب مورد نیاز خود را دارند، اما زمانی فرونشست‌ها و افزایش عمق چاه‌ها آغاز شد که توان اقلیمی را رعایت نکردیم.

وی افزود: نظم حوزه توان اقلیمی را در اکثر نقاط کشور به هم زده‌ایم و امروزه به دلیل رعایت نکردن توان اقلیمی حوزه در بسیاری استان‌ها با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنیم.

بیجندی ادامه داد: وقتی اقلیم را به هم زده‌ایم و خرد اقلیم‌ها را از بین برده‌ایم انتظار توسعه پایدار بسیار نابه‌جا است.

وی گفت: وقتی صحبت از توسعه پایدار می‎کنیم باید به توان اقلیم احترام بگذاریم هرچند برای بسیاری از سیاست‌گذاران و سیاستمداران موضوع جدیدی است.

۵۰ درصد شدت بارش‌ها افزایش یافته است

در این همایش مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: اگر تغییر اقلیم را جدی نگیریم بدون شک با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد چون تغییر اقلیم ذاتا اتفاق خواهد افتاد به همین دلیل برخی کشورهای دنیا وزارتخانه سازگاری با تغییر اقلیم را ایجاد کرده‌اند.

علیرضا صحرایی افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته ۵۰ درصد شدت بارش‌ها افزایش یافته و خسارت‌های فروردین‌ماه امسال به دلیل فراوانی وقوع سیلاب و شدت بارش‌هایی است که در گذشته پیش بینی می‌شد.

وی گفت: متاسفانه در خصوص پیشگیری هیچ همتی را از جانب مسئولان نداشته‌ایم در صورتی که سیل و مخاطرات آن کاملا قابل پیشگیری است.

منبع: ایسنا- خراسان رضوی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *