سایه سنگین کمبود ۲۷۰۰ تخت بیمارستانی

  • ۱۶ روز قبل
  • 0

۲۷۰۰ تخت بیمارستانی کم داریم؛ کمبود تجهیزات پزشکی دست بر گریبان سیستم درمانی مشهد انداخته است، همه این کمبودها در حالی محاسبه شده است که در سالنامه آماری وزارت بهداشت، تنها آمار جمعیت رسمی را لحاظ کرده اند و جمعیت اتباع و جمعیت عظیم زائران نادیده گرفته شده است، طوری که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره کمبود تخت های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به جمعیت این دانشگاه اظهار می کند: «اگر جمعیت اتباع  و زائران را به جمعیت رسمی اضافه کنید، وضعیت قطعا بدتر می‌شود.» علاوه بر کمبود تخت های بیمارستانی، تعداد تخت های آی سی یو در سطح دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمتر از میانگین کشوری (به میزان ۲۰٫۲) است، این درحالی است که این میزان در برخی دیگر از دانشگاه های سطح کشور به ۳۰ رسیده است.
رتبه سوم علوم پزشکی مشهد در کمبود تخت بیمارستانی
محمد دهقانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره وضعیت تخت های بیمارستانی در سطح دانشگاه علوم پزشکی مشهد به «خراسان رضوی» می گوید: بر اساس سالنامه آماری وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱ میانگین سرانه تخت بستری در دانشگاه‌های کشور ۱٫۸۸به ازای هزار نفر در جمعیت است که در مشهد این سرانه ۱٫۷۴ است. وی می افزاید: کل استان ۹۶۰۰ تخت و زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۷۷۰۰ تخت دارد، شهر مشهد نیز ۶۶۰۰ تخت دارد که بر این اساس ۲۷۰۰ تخت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمبود داریم. بر اساس  سرشماری جمعیتی رسمی که ما داریم، دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه سوم در کمبود تخت را دارد؛ در مکاتبات وزارت بهداشت هم این مسئله آمده است. دهقانی خاطرنشان می کند: تازه سرانه‌ای که حساب می‌شود بر اساس جمعیت رسمی شمارش شده است، در حالی که اگر جمعیت اتباع  و زائران را به جمعیت رسمی اضافه کنید، وضعیت قطعا بدتر می‌شود.
پیگیری وزیر بهداشت برای ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در مشهد
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، همچنین درباره پیگیری ها برای رفع کمبود تخت های بیمارستان اظهار می کند: یک سری اقدامات در حال انجام است؛ به طور مثال بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی شرق مشهد به نام پیامبر اعظم(ص) در جاده سرخس در حال ساخت است و فکر می‌کنم ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. همچنین احداث یک بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی در غرب مشهد در منطقه الهیه شروع و فنداسیون آن هم کار شده است، البته در حال حاضر پیشرفت کمی دارد. به دنبال همین وضعیت، علاوه بر این ها، وزیر بهداشت شاید حدود بیش از ۲۰روز قبل نامه ای به آقای مخبر زد که در مشهد نیاز به یک بیمارستان هزار تخت خوابی است و این را از طریق فاینانس به یک جایی برسانید. وقتی آقای وزیر این نامه را ارسال کرده یعنی  وزارتخانه پذیرفته است که مشهد مشکل کمبود تخت دارد. وی می افزاید: این مسئله در حد مکاتبات است یعنی هنوز اقدامی نشده و دنبال گرفتن مجوز و یک سری کارهای این چنینی است. وی درباره پیش بینی مکان این بیمارستان هزار تخت خوابی می‌گوید:  این بیمارستان در شهرک دانش سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد واقع در بولوار فکوری مشهد است.  بیمارستان گلبهار هم ساخته شده و در شرف افتتاح است. دهقانی ادامه می دهد: همچنین توسعه بیمارستان شهید هاشمی نژاد مد نظر ماست که آن جا قرار است ۲۰۰ تختخواب به بیمارستان اضافه شود. برای توسعه بیمارستان طالقانی نیز یک اورژانس و یک ساختمان چهار طبقه‌ای کنار بیمارستان طالقانی در حال ساخت است تا هم اورژانس آن جا توسعه یابد و هم حدود ۱۰۰ تختخواب به تخت‌های بیمارستان طالقانی اضافه شود. برای بیمارستان طالقانی اگر بتوانیم منابعی را تامین کنیم طی یک سال آینده به سرانجام می‌رسد.
وضعیت نامناسب در سرانه تخت های آی سی یو
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به وضعیت دیگر تجهیزات دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز می گوید: در بحث تجهیزات پزشکی کارهای خوبی انجام شده است؛ دستگاه های ام آر آی بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد و بیمارستان امام رضا (ع) هر کدام به ارزش ۸۰ میلیارد تومان در همین سه چهار ماه اخیر سال جاری راه اندازی شده است، دستگاه آنژیوگرافی محیطی بیمارستان شهید هاشمی نژاد هم به ارزش حدود ۶۰ میلیارد و دستگاه سی تی اسکن ۶۴ اسلاید بیمارستان طالقانی حدود آبان و آذرماه سال گذشته به ارزش ۵۰ میلیارد تومان راه اندازی شد، در حال تجهیز بیمارستان گلبهار هستیم، دستگاه شتاب دهنده خطی برای بیمارستان امام رضا(ع) آمد که حدود ۱۰۰ میلیارد ارزش دارد و حدود دو تا سه ماه آینده این دستگاه برای بیماران سرطانی راه‌اندازی می‌شود. دستگاه توموتراپی به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان در بیمارستان امید راه افتاده است که دو ماه پیش آن را افتتاح کردیم. وی تصریح می کند: در بحث شتاب دهنده خطی برای درمان بیماران سرطانی به نسبت جمعیت هنوز کمبود داریم و باید در بیمارستان شهید هاشمی نژاد خدمات درمانی سرطان را ارائه دهیم. وی می افزاید: همچنین به نسبت خیلی دیگر از دانشگاه‌های کشوری، ما نسبت به میانگین کشوری برای دستگاه ام آر آی سرانه پایین‌تری داریم، البته در قسمت بیمارستان‌های دولتی، چون این اطلاعات مربوط به بیمارستان‌های دولتی است. به همین دلیل برای بیمارستان امام رضا(ع) و بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد این تجهیزات خریداری و نصب شده است. البته سال ۱۴۰۲ اگر آمارها را به روز کنند، بخش زیادی از کمبودها جبران شده چون دستگاه خریداری شده است. دهقانی ادامه می دهد: در زمینه سی تی اسکن  در بیمارستان دولتی ما جزو دانشگاه‌های خوب نبودیم. البته سی تی اسکن بیمارستان طالقانی و امام رضا(ع) راه افتاده است. سی تی اسکن بیمارستان ولایت از تهران در حال حمل به طرف مشهد است و تا یکی دو ماه دیگر نصب می‌شود. در بخش آی سی یو هم ما نسبت به جمعیت مان دچار کمبود در تخت های آی سی یو هستیم، در این خصوص میانگین کشوری ۲۰٫۲ تخت آی سی یو است، اما این عدد در مشهد۲۰  است درحالی که بعضی از دانشگاه‌ها هستند که این رقم در مجموعه آن ها ۳۰ است.
منبع : خراسان
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه